22.5
21:50

«Φάντασμα» ΑΕΚ – Πρόκριση στο ΟΑΚΑ

Ήττα-σοκ για την Ένωση στο κλειστό του Χολαργού από την τοπική ομάδα (88-72), η οποία χτυπάει το… καμπανάκι στην ομάδα του Μπάνκι εν όψει των δύσκολων αγώνων που έρχονται. Μονόδρομος η πρόκριση στο ΟΑΚΑ.

Ποτέ δεν βγήκε στον αγωνιστικό χώρο η ΑΕΚ, γνωρίζοντας την ήττα από τον Χολαργό για τον 2ο αγώνα της προημιτελικής φάσης της Basket League, προκαλώντας… πονοκέφαλο σε όσους παρακολούθησαν το ματς.

Οι κιτρινόμαυροι ήταν κατώτεροι των περιστάσεων και άφησαν την νεοφώτιστη ομάδα να ελπίζει στην πρόκριση μετά το 1-1 στις νίκες στην σειρά των αγώνων μεταξύ τους. Χάντερ, Λαρεντζάκης και Γιορκ προσπαθούσαν να ανατρέψουν την κατάσταση όμως η Ένωση δεν άξιζε κάτι παραπάνω βάση εικόνας.

ΤΟ ΜΑΤΣ

Από το πρώτο δεκάλεπτο φάνηκε η άσχημη βραδιά της ΑΕΚ στο κλειστό του Χολαργού, καθώς οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με +9 διαφορά (13-4). Οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να μειώσουν στους 4 την διαφορά, όμως και πάλι οι αντίπαλοι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +11 (24-13).

Στο ίδιο τέμπο και το δεύτερο δεκάλεπτο, με τους γηπεδούχου να ανεβάζουν την διαφορά σε… ασυνήθιστα μεγέθη (31-13) και τους κιτρινόμαυρους να μην βρίσκουν λύσεις. Ο Λαρεντζάκης ήρθε από τον πάγκο για να μειώσει σε 33-22, όμως ο Χολαργός αύξησε εκ νέου την διαφορά στο +13 (45-32).

ΘΥΜΗΘΕΙΤΕ ΤΗΝ ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Η ανάπαυλα θα μπορούσε να αλλάξει τις ισορροπίες στο ματς, όμως οι οδηγίες του Μπάνκι δεν απέδωσαν και οι κιτρινόμαυροι βρέθηκαν ακόμα πιο πίσω στο σκορ από νωρίς (53-38). Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο -19 για την Ένωση, που δεν θύμιζε καθόλου… Βασίλισσα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η ΑΕΚ με τον Γιορκ και τον Λαρεντζάκη προσπάθησε να… μαζέψει την κατάσταση, όμως η ντροπιαστική ήττα δεν φαινόταν να αλλάζει (79-53). Κάποια επιτυχημένα τρίποντα του νέου παίκτη της Ένωσης, μείωσαν την διαφορά στο -16, η οποία διατηρήθηκε μέχρι την λήξη (88-72).

Α ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 24-13, 45-32, 75-53, 88-72

ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Λυκογιάννης): Φιτζπάτρικ 13 (3/6 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Τάλτον 18 (4/5 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλαϊτζάκης 6, Αγκμπελέζε 10 (7 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Λοβ 6, Κώττας 8 (2 μπλοκ), Καμπερίδης 2, Σπυριδωνίδης 3 (1), Οκερεαφόρ 4, Χόκινς 18 (3/4 τρίποντα)

ΑΕΚ (Μπάνκι): Χάντερ 15 (6/10 δίποντα, 3/8 βολές), Τζέιμς 4, Σαντ-Ρος 8 (2), Θίοντορ 6 (2/9 σουτ), Γιορκ 11 (4/11 σουτ), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 10 (1), Λαρεντζάκης 10 (2/6 τρίποντα), Γιαννόπουλος 3 (1), Εμπάκουε 2

Τα ομαδικά στατιστικά του Χολαργού: 21/40 δίποντα, 9/17 τρίποντα, 19/24 βολές, 38 ριμπάουντ (32 αμυντικά – 6 επιθετικά), 17 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 15/35 δίποντα, 10/29 τρίποντα, 12/18 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 8 επιθετικά), 17 ασίστ, 8 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 14 λάθη