20.5
22:53

Τεσσάρα και τώρα… κούπα! (VIDEO)

Συνέτριψε τον Παναθηναϊκό η ομάδα του Γιάννη Ζιάβα στο κλειστό του Καματερού (4-1) κάνοντας το 2-1 στις νίκες και πλέον θα πάει για το brake και το Πρωτάθλημα στην Κυψέλη.

Με απόλυτη ισορροπία ξεκίνησε η αναμέτρηση με τις δυο ομάδες να είναι συγκεντρωμένες στο αμυντικό τους κομμάτι, έχοντας αμφότερες τις ευκαιρίες τους για να ανοίξουν το σκορ.

Οι πράσινοι προηγήθηκαν με 0-1 και «πάγωσαν» για λίγο το γήπεδο, καθώς προηγουμένως η ΑΕΚ ήταν αυτή που βρέθηκε πολύ κοντά στο γκολ. Το ημίχρονο όμως, ολοκληρώθηκε ισόπαλο (1-1) χάρης σε όμορφο σουτ του Θανασάι για την Ένωση.

Στην επανάληψη το τακτικό παιχνίδι ήταν αυτό που κυριαρχούσε, δίχως να παίρνουν ρίσκα και πρωτοβουλίες οι δυο ομάδες. Η ΑΕΚ κατάφερε χάρη σε αυτογκολ του τριφυλλιού να πάρει το προβάδισμα (2-1).

Η αποβολή του Ασημακόπουλου άφησε με παίκτη λιγότερο την ΑΕΚ και τον ΠΑΟ να προσπαθεί να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Οι κιτρινόμαυροι όμως – αν και λιγότεροι – βρήκαν τους χώρους και ο Αρτινός έκανε το 3-1, ενώ ο Μάνος σε κενή εστία το τελικό 4-1.

Οι Αετοί είναι ένα βήμα από τον ιστορικό τίτλο της Futsal Superleague, ψάχνοντας την νίκη στο κλειστό της Κυψέλης και την μεγάλη νίκη που θα την στέψη πρωταθλήτρια Ελλάδος.

ΑΕΚ: Θεοφίλου, Μάνος, Δελαπόρτας, Θανασάι, Ασημακόπουλος, Αρτινός, Ζιάκας, Ντάτης, Ηλιάδης, Γιώτης, Ταρνανίδης, Χριστόπουλος, Λιαρόπουλος, Μπελτσίδης.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Μπάρδης, Ντάρλας, Γκαϊφύλλιας, Παούρης, Γκρίτζαλης, Κατεβτσιάν, Μπελτσίδης, Θεοδωρόπουλος, Κάλκος, Χατζηφωτίου, Παπαευστρατίου, Πολίτης, Μπάμπης, Ζάχος.