08.5
19:54

Με την ψύχη στο στόμα οι Μάγκες στον τελικό!

Η ΑΕΚ επικράτησε στην παράταση (26-26) με 31-30 επί του ΠΑΟΚ εκτός έδρας, καταφέρνοντας να κάνει το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών και να επικυρώσει το εισιτήριο της για τον τελικό του πρωταθλήματος της Handball Premier, βρίσκοντας εκεί τον Ολυμπιακό Ξυνή. Μεγάλος Αλέξης Αλβανός που πήρε απ’ το χέρι την ΑΕΚ για να την οδηγήσει στον τελικό!

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ δυνατά στο ματς για να πάρουν τον έλεγχο του αγώνα και του σκορ, με αποτέλεσμα στους πρώτους πόντους να πηγαίνουν χέρι-χέρι μέχρι να φτάσουν στο 5-5, αφού προηγουμένως η ΑΕΚ είχε πάρει για πρώτη φορά προβάδισμα με το σκορ στο 4-5.

Απ’ εκεί και έπειτα κατάφερε η Ένωση να ανεβάσει την διαφορά στα τέσσερα γκολ και να πάρει προβάδισμα στο σκορ, με 6-10. Όμως, σε εκείνο το σημείο οι Κιτρινόμαυροι δέχτηκαν δίλεπτη αποβολή με τον Παπαδιονυσίου, καταφέρνοντας ο ΠΑΟΚ να μειώσει στο γκολ φτάνοντας στο 9-10 και με παίκτη παραπάνω και σε κενό τέρμα, έπειτα από -λάθος- πρωτοβουλία του Νίκου Γραμματικού να παίξει χωρίς τερματοφύλακα η ομάδα.

Η Ένωση όμως αντέδρασε και κράτησε το προβάδισμα, με τον Αλβανό να σημειώνει το γκολ κάνοντας το 9-11, αλλά ο ΠΑΟΚ να απαντάει στην εκπνοή του ημιχρόνου και να σχηματίζει το σκορ σε 10-11, αλλά οι Κιτρινόμαυροι να κρατάνε το +1 στην διαφορά υπέρ τους, παρά την λάθος τακτική χωρίς τερματοφύλακα στην δίλεπτη που έβαλε τους Θεσσαλονικείς ξανά στο ματς.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά, με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει την κατάσταση στα χέρια του και να καταφέρει να ισοφαρίσει σχετικά γρήγορα στο ματς σε 12-12, με αποτέλεσμα στη συνέχεια οι δυο ομάδες να πηγαίνουν για ακόμα μια φορά χέρι-χέρι στο σκορ, φτάνοντας στο 20-20.

Όμως, η συνέχεια ήταν ίδια για τις δυο ομάδες, έβαζε ο ΠΑΟΚ γκολ, έβαζε και η ΑΕΚ με αποτέλεσμα το σκορ να ανέβει στο 24-24 πέντε λεπτά πριν το τέλος του αγώνα. Η Ένωση όμως στη συνέχεια κατάφερε να πάρει προβάδισμα με τον Μπάγιο κάνοντας το 24-25 και στην συνέχεια το 24-26.

Ένα λεπτό πριν το τέλος του αγώνα και ο ΠΑΟΚ κατάφερε να μειώσει και πάλι στο γκολ με 25-26. Η Ένωση είχε 20 δευτερόλεπτα για την επίθεση, ο Μπάγιος μετά από αρκετές πάσες έφτασε απέναντι στον τερματοφύλακα του ΠΑΟΚ, αλλά νικήθηκε δίνοντας δέκα δευτερόλεπτα στους Θεσσαλονικείς για την ισοφάριση, κάτι που την κατάφερναν στέλνοντας το ματς στην παράταση (26-26).

Απ’ εκεί και έπειτα οι Μάγκες μπήκαν πολύ δυνατά στην παράταση και πήραν και πάλι από πολύ νωρίς τον έλεγχο του ματς και του σκορ, κρατώντας το μέχρι το τέλος, καταφέρνοντας να επιβληθούν με 30-31 επί του ΠΑΟΚ και να κάνουν το 2-0 στη σειρά των ημιτελικών, επικυρώνοντας το εισιτήριο της για τον τελικό της Handball Premier.

Η ΑΕΚ θα βρει στον τελικό του πρωταθλήματος τον Ολυμπιακό Ξυνή, για δεύτερη συνεχόμενη χρονιά, θέλοντας φέτος να φτάσει στον στόχο της κατάκτησης του πρωταθλήματος!