25.4
20:01

Με μπαλάρα «πέταξε» στον τελικό η ΑΕΚΑΡΑ!

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ με πολύ ωραίο ποδόσφαιρο επικράτησε με 4-0 της Λαμίας εκτός έδρας και προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδος, για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά, βρίσκοντας για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τον ΠΑΟΚ. Αγωνία για τον Λούκας Μπογέ που έφυγε στο 87ο λεπτό του αγώνα με πρόβλημα στο γόνατο.

Το ματς

Οι δυο ομάδες μπήκαν πολύ νευρικά στο ματς, με αποτέλεσμα να υποπέσουν σε αρκετά φάουλ και πολλές σκληρές μονομαχίες. Μάλιστα, ο Μπαράλλες είδε την κίτρινη κάρτα για χέρι στο 2ο λεπτό του αγώνα, ενώ στο 5ο λεπτό θα μπορούσε να δει την δεύτερη έπειτα από σκληρό παιχνίδι του Σβάρνα.

Απ’ εκεί και έπειτα το ματς ισορρόπησε  με την ΑΕΚ να αποκτάει μέτρα στο γήπεδο και να ψάχνει το γκολ, όσο περνούσε η ώρα, έχοντας τον έλεγχο του ματς, απέναντι στους γηπεδούχους.

Στο 24ο λεπτό του αγώνα η Ένωση είχε και την πρώτη ουσιαστική καλή ευκαιρία της, καθώς μια πολύ καλή σέντρα του Σιμόες, σημάδεψε το κεφάλι του Πόνσε, που πήρε την κεφαλιά και πέτυχε το οριζόντιο δοκάρι του Κατσίκα.

Μετά από τέσσερα λεπτά η Ένωση ξανά πέτυχε το δοκάρι, με τον Λιβάγια και τον Μπακασέτα να «εξαφανίζουν» την… μπάλα, με τον τελευταίο να βγάζει τον Μάνταλο απέναντι στον τερματοφύλακα της Λαμίας, να κάνει το σουτ σημαδεύοντας το δεξί δοκάρι του Κατσίκα.

Έπρεπε να περάσουν εφτά λεπτά στον αγώνα (36ο λεπτό), για να απαντήσει η Λαμία και να μειώσει στα δοκάρια σε… 1-2. Ο Μπερτόλιο ανέλαβε την εκτέλεση απ’ το φάουλ που κέρδισε ο Μπαράλλες, σημαδεύοντας την συμβολή των δυο δοκαριών του Βασίλη Μπάρκα, δημιουργώντας έτσι και την πρώτη απειλή για την ομάδα της Φθιώτιδας.

Η Ένωση απάντησε στο αμέσως επόμενο λεπτό, ο Λιβάγια βρέθηκε μέσα στην περιοχή έκανε το σουτ, η μπάλα κόντραρε στον Σκόνδρα, πήρε περίεργη τροχιά και κατέληξε στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Κατσικά, με τον Πόνσε που αρχικά είχε βγάλει τον Λιβάγια μόνο του μέσα στην περιοχή, να παίρνει το ριμπάουντ και να ανοίγει το σκορ με πλάσε.

Οι Κιτρινόμαυροι όμως ευτύχησαν να σημειώσουν κι’ άλλο γκολ, καθώς στο 41ο λεπτό του αγώνα, ο Μάνταλος εκτέλεσε ένα φάουλ, κακή συνεννόηση της άμυνας της Λαμίας, με αποτέλεσμα ο Αντέτζο να βρίσκει την μπάλα όπου στη συνέχεια κατέληξε στα πόδια του Οικονόμου και σε κενό τέρμα έκανε το 0-2. Ο Έλληνας αμυντικός ήταν ναι μεν εκτεθειμένος σε θέση οφσαιντ, αλλά απ’ την στιγμή που ακούμπησε και έπαιξε την μπάλα ο Αντέτζο δεν υπάρχει παράβαση.

Η ΑΕΚ σημείωσε κι’ άλλο γκολ λίγο πριν την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με τον Κρίστιτσιτς να παίζει γρήγορα την μπάλα στον Μάνταλο αυτός να σκοράρει, αλλά ο Τζήλος να το ακυρώνει, καθώς θεώρησε ότι έκανε φάουλ ο αρχηγός της ΑΕΚ, παρότι όπως φάνηκε δεν υπέπεσε κανονικά σε παράβαση, με το 2-0 να παραμένει ως σκορ ημιχρόνου υπέρ της ΑΕΚ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε για να συνεχίσει το παιχνίδι της και την δουλειά, καταφέρνοντας μόλις στο 53ο λεπτό του αγώνα, να σημειώσει το 3-0. Ο Μάρκο Λιβάγια έδωσε πολύ ωραία στον Μπακασέτα που κατέβασε και ξεπέρασε τον Πλιάτσικα, έπαιξε το ένα-δυο με τον Μάνταλο και στη συνέχεια σημείωσε το τρίτο γκολ για την Ένωση.

Απ’ εκεί και έπειτα ο Δικέφαλος έσβησε τις μηχανές του, αλλά συνέχισε να κυριαρχεί στο ματς, καταφέρνοντας στο 66ο λεπτό του αγώνα να σημειώσει και τέταρτο γκολ, με τον Μάνταλο να δίνει στον Χούλτ, αυτός να βγάζει μια πολύ ωραία σέντρα απ’ τα αριστερά για τον Λιβάγια, αλλά ο Βάντερσον να τον προλαβαίνει και με κεφαλιά να σημειώνει… αυτογκόλ και να κάνει το 4-0 υπέρ των Κιτρινόμαυρων.

Το ματς κύλησε έτσι μέχρι το τέλος του, με την ΑΕΚ να νικάει 4-0 την Λαμία και να προκρίνεται για τέταρτη συνεχόμενη χρονιά σε τελικό Κυπέλλου Ελλάδος, βρίσκοντας εκεί για τρίτη συνεχόμενη χρονιά τον ΠΑΟΚ. Όλα αυτά όμως επισκιάστηκαν απ’ τον τραυματισμό του Λούκας Μπογέ λίγο πριν την λήξη του αγώνα (87ο λεπτό) σε μια ανύποπτη φάση, να πέφτει κάτω και να κρατάει το αριστερό του γόνατο.

ΛΑΜΙΑ: Μελίσσας, Αντέτζο, Μπεχεράνο, Πλιάτσικας, Μπαράλες (46’ Μπλάζιτς), Μπερτόγλιο, Καραμάνος, Ασούμπρε (69’ Βασιλάντωνοπουλος), Ρόμανιτς (58’ Πίτι), Σκόνδρα, Βάντερσον.

ΑΕΚ (Μ. Χιμένεθ): Μπάρκας, Χουλτ, Οικονόμου, Σβάρνας, Μπακάκης, Κρίστιτσιτς (76′ Μπότος), Σιμόες, Μάνταλος (67’ Γιούσης), Λιβάγια, Μπακασέτας, Πόνσε (59’ Μπογέ).