20.4
18:41

Πάλεψε.. αλλά δεν τα κατάφερε

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ απέναντι στον Ολυμπιακό πληγωμένη από τις απουσίες της και γνώρισε την ήττα με σκορ 67-76.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε δυναμικά κάνοντας από το πρώτο λεπτό φαουλ στέλνοντας τον Ολυμπιακό στις βολές (0-1), ενώ στη συνέχεια ο αρχηγός έκανε ακόμη ένα φαουλ (0-3). Ο Ξανθόπουλος κατάφερε να ισοφαρίσει σε 3-3. Απο κει και έπειτα ο Ολυμπιακός πήρε κεφάλι με διαφορά 7 πόντων (5-12), ενώ η ΑΕΚ μείωσε με το Χάντερ σε 7-12. Η ΑΕΚ προσπάθησε να συγκεντρωθεί πετυχαίνοντας τρίποντο με το Σαντ-Ρος (16-19), ενώ ένα τρίποντο του Λάρυ έδωσε ανάσα στην ΑΕΚ ολοκληρώνοντας την πρώτη περίοδο με σκορ (20-21).

Στη δεύτερη περίοδο η ΑΕΚ προηγήθηκε από το πρώτο λεπτό με καλάθι από το Λαρεντζάκη (22-21), ωστόσο οι τρεις βολές του Ολυμπιακού του έδωσαν και πάλι προβάδισμα (22-24). Με τη διαφορά συνεχώς να αυξάνεται (24-30) η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει με δίποντο του Λαρεντζάκη σε 30-32. Ο Ολυμπιακός με ένα σερι 7 πόντων ξέφυγε από την Ένωση (30-39), ωστόσο ο Γιαννόπουλος μείωσε για το 33-39 και στη συνέχεια μετά το ταιμ αουτ η ΑΕΚ διαμόρφωσε το 36-39 με τον Σαντ-Ρος.

Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Ένωση μπήκε δυναμικά με το Τζειμς (38-39) και στη συνέχεια ο ίδιος πέτυχε ακόμη ένα δίποντο δίνοντας προβάδισμα στην ΑΕΚ( 40-39). Ο Ολυμπιακός, όμως πέτυχε ένα σερι 8 πόντων (40-47) με το Λούκα Μπάνκι να καλεί ταιμ αουτ. Ο Χάντερ έβαλε τέλος στο σερι του Ολυμπιακού (42-47) και στη συνέχεια ο Σαντ-Ρος μείωσε τη διαφορά στο τρίποντο (44-47). Ωστόσο ο Ολυμπιακός και πάλι με τη βοήθεια των βολών αύξησε τη διαφορά (44-49). Ένα κάρφωμα του Χάντερ και στη συνέχεια δυο εύστοχες βολές από το Λάρυ ήταν αρκετό ωστέ η ΑΕΚ να φτάσει τη διαφορά στον πόντο. Η ΑΕΚ μέσα σε ένα λεπτό δέχτηκε 8 πόντους με 2 τρίποντα και ένα δίποντο με τον Ιταλό κοουτς να καλεί την ομάδα σε ταιμ αουτ προκειμένου να βρει τη συγκέντρωσή της. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει με δύο εύστοχες βολές από τον Τζέιμς με το σκορ να διαμορφώνεται 50-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός ευστόχησε στην πρώτη του επαφή με τη μπάλα παίρνοντας τα ηνία του αγώνα με τη διαφορά να φτάνει στο +15( 51-66). Ο αρχηγός μείωσε με τρίποντο για την ΑΕΚ σε 54-66 και στη συνέχεια ο Λάρυ και πάλι με τρίποντο(57-66). Η ομάδα του Πειραιά με τη βοήθεια των βολών έκανε το 59-72, ενώ ο Χάντερ μείωσε για το 61-72. Με τρίποντο του Γιαννόπουλου 1.30 λεπτό πριν το φινάλε η ΑΕΚ έκανε το 64-74 με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 67-76 έπειτα από τρίποντο του αρχηγού.