20.4
20:45

Ήττα στη Πορτογαλία και τώρα ΟΑΚΑ

Στο πρώτο ημίχρονο η Μαδέιρα προηγήθηκε με 1-0, ενώ μέχρι το 6ο λεπτό είχε πετύχει ακόμη δυο γκολ, ενώ η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 3-1 και με τη βοήθεια του Γιάκομπσεν ισοφάρισε σε 5-5.

Η Ένωση πήρε προβάδισμα στο 14ο λεπτό (6-7), αλλά μέσα σε ένα λεπτό η Μαδέιρα κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα. Απο κει και έπειτα η ΑΕΚ δε μπόρεσε να περάσει μπροστά με το σκορ του πρώτου ημιχρόνου να διαμορφώνεται 12-10.

Στο δεύτερο, η Μαδέιρα μπήκε πολύ δυνατά πετυχαίνοντας δυο γκολ (14-10) με την ΑΕΚ να μειώνει σε 14-12. Ωστόσο, οι Πορτογάλοι αύξησαν τη διαφορά στα 3 γκολ (19-16) στο 46ο λεπτό με τα γκολ να αυξάνονται στο +6 (22-16). Η ΑΕΚ μείωσε στο 23-17 με τους Πορτογάλους να πετυχαίνουν δυο σερί γκολ (25-18). Μάλιστα, η διαφορά έφτασε ακόμη και στο +8 (27-19) με τη διαφορά να φτάνει στα 5 γκολ (27-22) με την πρόκριση να παραμένει ανοιχτή.