18.4
21:43

«Έπεσαν» μαχόμενες οι Κοριτσάρες

Οι κιτρινόμαυρες ηττήθηκαν με 3-1 στο Χολαργό κόντρα στον Παναθηναϊκό στον πρώτο τελικό ανόδου παρά την προσπάθειά τους.

Η ΑΕΚ άφησε τον Παναθηναϊκό να περάσει μπροστά στο σκορ (3-0) και να κάνει το παιχνίδι του, όμως στην πορεία βρήκε ρυθμό. Πλησίασε και ισοφάρισε(11-11) η Ένωση, όμως δεν κατάφεραν να πάρουν κάτι από αυτό το σετ, πέρα από την μαχητικότητα (25-20).

Στο ίδιο πλαίσιο και το δεύτερο σετ με την ΑΕΚ να βρίσκεται κοντά στο σκορ και να καταφέρνει να πάρει το ισχνό προβάδισμα (4-6). Από εκεί και πέρα η Ένωση «χάθηκε» από το γήπεδο (20-12) και ως αποτέλεσμα ήταν να βαφτεί να πράσινο το σετ για το 2-0 υπερ του ΠΑΟ (25-13).

Το τρίτο σετ οι κιτρινόμαυρες ξεκίνησαν δυναμικά (5-6) αλλά το σκορ εναλλασσόταν συνεχώς. Αποκορύφωμα ήταν το τελείωμα που είδαμε πραγματικό ντέρμπι (25-25) αλλά οι κιτρινόμαυρες σήκωσαν ανάστημα στο τέλος με την Καβαδδία κάνοντας το 2-1 στα σετ (25-27).

Στο τέταρτο σετ τα κορίτσια δεν μπήκαν τόσο δυνατά με τον Παναθηναϊκό να κάνει το 1-0, ωστόσο η Ένωση κόντραρε αρκετά τις “πράσινες” πηγαίνοντας πόντο- πόντο. Παρόλ΄αυτά η Τοτσίδου έκανε το 5-6 δίνοντας κεφάλι στην ΑΕΚ, ενώ κατάφερε να αυξήσει τη διαφορά στο +3 (6-9). Ο ΠΑΟ ωστόσο, κατάφερε να φτάσει το ματς στα ίσα (9-9) αναγκάζοντας την Ένωση να πάρει ταιμ αουτ. Από κει και έπειτα ο Παναθηναϊκός απέκτησε τα ηνία του ματς (17-15) με την ΑΕΚ να μη μπορεί να περάσει μπροστά με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται ως 25-20.

Τα σετ: 25-20, 25-13, 25-27, 25-20