17.4
19:32

Έκανε περίπατο και το… 1-0!

Οι Μάγκες επικράτησαν με 30-17 του Διομήδη Άργους, κάνοντας το πρώτο βήμα (1-0) για την πρόκριση τους στα ημιτελικά των Play off του πρωταθλήματος Handball Premier. Ανώτερη σε όλο το ματς οι Κιτρινόμαυροι, που πάτησαν τον Διομήδη και πήραν το προβάδισμα.

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς καταφέρνοντας να πάρει μια διαφορά τεσσάρων γκολ στο πρώτο πεντάλεπτο με το σκορ στο 5-1. Ο Διομήδης προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε μειώνοντας στα δυο γκολ και με το σκορ στο 8-6, αλλά μπαίνοντας για τα καλά και πάλι στην διεκδίκηση του σκορ.

Η συνέχεια του ματς δεν είχε πολλές διαφορές με την ΑΕΚ να ξαναπαίρνει διαφορά τεσσάρων γκολ και με το σκορ στο 12-8, αλλά μετά το τάιμ αουτ του Διομήδη, η διαφορά ξανά έπεσε στα δυο γκολ. Η Ένωση προσπάθησε να διατηρήσει μια μεγαλύτερη διαφορά μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, χωρίς όμως να το καταφέρνει και με αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το 13-11 και με τους Μάγκες στο +2.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος μπήκε με πατημένο το γκάζι όπως και στο πρώτο μέρος, με αποτέλεσμα να χτίσει ένα σερί 3-0 και να ανεβάσει το σκορ στο 16-11. Ο Διομήδης αντέδρασε και μείωσε στα τρία γκολ διαφορά, αλλά η Ένωση δεν άφησε πολλά περιθώρια και με καλή άμυνα, αλλά και αποτελεσματική επίθεση κατάφερε να πάει την διαφορά στο +5 με το σκορ στο 20-15.

Απ’ εκεί και έπειτα οι Μάγκες δεν σταμάτησαν λεπτό με αποτέλεσμα να ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 24-16 και την διαφορά στο +8, με τον Διομήδη να βγάζει αντίδραση, καταφέρνοντας η ομάδα του Νίκου Γραμματικού να ανεβάσει κι’ άλλο την διαφορά σε διψήφιο αριθμό (13 γκολ) και το σκορ στο 30-17, που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα.

Η ΑΕΚ κατάφερε να κάνει το 1-0 στους αγώνες για τα Play off του πρωταθλήματος Handball Premier κόντρα στον Διομήδη Άργους, με τις δυο ομάδες να αναμετρούνται για το δεύτερο ματς στις 30 Απριλίου. Η Ένωση βέβαια έχει τους ημιτελικούς του Challenge Cup το ερχόμενο Σάββατο (20/4) απέναντι στην Μαδέϊρα εκτός έδρας, ενώ ο δεύτερος αγώνας θα γίνει στις 27 Απριλίου στην αίθουσα “Γ. Κασιμάτης” στο ΟΑΚΑ.