10.4
23:52

Πάτησε τον Ερμή και πήγε τελικό η ΑΕΚ!

Με επιβλητικό ποδόσφαιρο η ΑΕΚ Futsal επικράτησε με 6-1 του Ερμή Ζωγράφου κάνοντας το 3-0 στις νίκες και πήρε την μεγάλη πρόκριση για τους τελικούς της Futsal Super League.

Με 6-1 στον 3ο Ημιτελικό και συνολικό σκορ 3-0 στις νίκες, η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ υπερκέρασε το εμπόδιο του Ερμή Ζωγράφου και προκρίθηκε στους Τελικούς της Futsal Superleague. Η “Ένωση” θα βρεθεί στην τελική φάση για πρώτη φορά στην ιστορία της, στοχεύοντας φυσικά στο παρθενικό της Πρωτάθλημα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και έχασε μερικές καλές ευκαιρίες. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν και πίεσαν κυρίως με τον Καρύδα. Παρά τις εκατέρωθεν προσπάθειες, το γκολ ήρθε μισό λεπτό πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, με τον Ταρνανίδη να “εκτελεί” με δυνατό σουτ τον αντίπαλο γκολκίπερ (1-0).

Στο δεύτερο μέρος, ο Ντάτης βγήκε τετ α τετ και”έγραψε” το 2-0. Αυτό αφύπνισε τους φιλοξενούμενους που 1′ αργότερα μείωσαν σε 2-1. Το παιχνίδι έλαβε μία άγρια ομορφιά, με τους δύο αντιπάλους να χάνουν αρκετές ευκαιρίες. Για αρκετή ώρα οι δύο γκολκίπερ έπιαναν τα πάντα, ώσπου ο Θεοφίλου με το χέρι τροφοδότησε τον Θανασάι με το χέρι και ο κορυφαίος σκόρερ της χώρας μας με τρομερό κοντρόλ και γυριστό σουτ έκανε το 3-1. Ο Θανασάι δεν είχε πει την τελευταία του λέξη, καθώς σε αντεπίθεση του “Δικεφάλου” ο Ζιάκας του “έσπασε” τη μπάλα και με προβολή διαμόρφωσε το 4-1. Το κερασάκι στην τούρτα έβαλε ο Αρτινός, που μετά από εκτέλεση κόρνερ έπιασε ένα γυριστό σουτ για το 5-1, ενώ σκόρερ χρίστηκε και ο Ζιάκας.

Πλέον άπαντες στο στρατόπεδο της ΑΕΚ αναμένουν την ολοκλήρωση των ημιτελικών του έτερου ζευγαριού (Παναθηναϊκός – ΑΣΕ Δούκα) και τον ορισμό των τελικών του ελληνικού πρωταθλήματος.

ΑΕΚ – Ερμής Ζωγράφου 6-1
Σκόρερς: Ταρνανίδης, Ντάτης, Θανασάι (2), Αρτινός, Ζιάκας.