10.4
20:37

Μπήκαν με φόρα τα Κορίτσια της ΑΕΚ στα play off!

Η ΑΕΚ επικράτησε με 3-1 του ΑΟ Λαμίας και έκανε το πρώτο βήμα για τα Play Off ανόδου της Pre League.

Έγινε το πρώτο βήμα για τα κορίτσια της ΑΕΚ που επικράτησαν με 3-1 σετ του ΑΟ Λαμίας 2013 στον 1ο ημιτελικό για τα Play off ανόδου της Pre League. Πλέον απομένει μία ακόμα νίκη για την πρόκριση στα τελικά του θεσμού. Οι δύο ομάδες θα αναμετρηθούν ξανά το ερχόμενο Σάββατο(13/4) στην Λαμία, με την Ένωση να θέλει να τελειώσει την σειρά των παιχνιδιών.

Πολύ δυνατά ξεκίνησε το 1ο σετ ανάμεσα σε ΑΕΚ και Λαμία. Οι δύο ομάδες θέλησαν να αποκτήσουν από νωρίς ένα ασφαλές προβάδισμα. Η Ένωση κατάφερε μετά από λίγη ώρα να πάρει διαφορά (11-7). Η ομάδα μας κράτησε την διαφορά (17-10, 23-15) και πήρε το σετ με 25-16.

To 2o σετ ξεκίνησε εξίσου δυνατά και για τις δυο ομάδες με την Λαμία να προσπαθεί να πάρει μια μικρή διαφορά στο σκορ, και τον “Δικέφαλο” να πιέζει ασφυκτικά(7-8, 9-9). Η Ένωση πάτησε γκάζι, πήρε προβάδισμα (11-10) χωρίς όμως να καταφέρει να ξεφύγει στο σκορ (14-13, 18-16). Στην συνέχεια δεν άφησε περιθώρια στην φιλοξενούμενη ομάδα, πήρε διαφορά ασφαλείας (21-17), κατακτώντας το 2ο σετ με το τελικό 25-17.

Στο 3ο σετ η Λαμία πάτησε γκάζι, παίρνοντας μια διαφορά 4 πόντων(1-5), δείχνοντας πως δεν έχει παρατήσει το παιχνίδι. Η ΑΕΚ κατάφερε να μειώσει σε 5-7, όχι όμως για πολύ καθώς οι φιλοξενούμενες πήραν ξανά διαφορά στο σκορ με 9 πόντους(5-14). Η Ένωση δεν κατάφερε να αντιδράσει και έχασε το σετ με 9-25.

Με πολύ πάθος μπήκαν και οι δύο ομάδες στο 4ο σετ, με την ΑΕΚ να θέλει το σετ για να πάρει την νίκη και την Λαμία να στείλει το ματς στο τάι μπρέικ. Η ΑΕΚ μετά το προηγούμενο χαμένο σετ έδειξε πιο συγκεντρωμένη, καταφέρνοντας να έχει μικρό προβάδισμα(14-13, 17-15). Ο “Δικέφαλος” με καθαρό μυαλό, αύξησε την διαφορά και πήρα το σετ με 25-17, κατακτώντας και την νίκη με 3-1.

Τα σετ: 25-16, 25-17, 9-25, 25-17