03.4
18:54

Πάλεψε αλλά δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ της Καρδιάς

Η ΑΕΚ γνώρισε την ήττα απ’ τον Ολυμπιακό με 3-0 σετ μέσα στο Ρέντη, πραγματοποιώντας μια μεγάλη εμφάνιση και χάνοντας κυριολεκτικά στις λεπτομέρειες το κάθε σετ.

Η ΑΕΚ δεν μπήκε καλά στο ματς και ο Ολυμπιακός σχετικά γρήγορα έκανε το 9-2 στο πρώτο σετ. Σε εκείνο το σημείο οι Κιτρινόμαυροι ανέβασαν απόδοση και πήραν κάποιους πόντους που τους έδωσαν ψυχολογία ρίχνοντας την διαφορά στους τρεις πόντους με σκορ στο 9-6. Ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση καταφέρνοντας να ανεβάσει και πάλι την διαφορά, αλλά η ομάδα του Άκη Φλαούνα απάντησε ρίχνοντας την διαφορά στους δυο πόντους με 12-10 σκορ.

Απ’ εκεί και έπειτα ο Ολυμπιακός ανέβασε και πάλι την διαφορά στους πέντε πόντους, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει και πάλι στον πόντο με 21-20 σκορ, αλλά στη συνέχεια η ομάδα του Πειραιά κατάφερε να κάνει το 1-0 στα σετ με 25-22 σκορ.

Στο δεύτερο σετ η Ένωση μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να έχει ένα προβάδισμα ακόμα και δυο πόντων με σκορ 4-6. Η συνέχεια ήταν ανάλογη για την ΑΕΚ, καθώς ανέβασε και την διαφορά στα πέντε γκολ με σκορ 5-10, αναγκάζοντας τους Ερυθρόλευκους να πάρουν τάιμ αουτ.

Η ομάδα του Πειραιά ανέβασε απόδοση απ’ εκεί και έπειτα καταφέρνοντας να φτάσουν την διαφορά στα δυο γκολ με σκορ 12-14. Οι Κιτρινόμαυροι όμως ανέβασαν και πάλι την διαφορά στους τέσσερις με σκορ 14-18. Όμως, ο Ολυμπιακός με ένα σερί κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσα με το σκορ στο 19-19.

Στη συνέχεια οι δυο ομάδες πήγαιναν στην κυριολεξία χέρι-χέρι στο σκορ, με αποτέλεσμα έπειτα από ένα συγκλονιστικό δεύτερο σετ ο Ολυμπιακό να επικρατήσει με 29-27 (!) και να κάνει το 2-0 σετ.

Στο τρίτο σετ οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν αποφασισμένοι για να τελειώσουν το ματς, αλλά η Ένωση κατάφερε να τους περιορίσει χωρίς να ξεφύγουν στο ματς. Μάλιστα, απ’ εκεί που βρισκόταν πίσω στο σκορ, κατάφερε να ισοφαρίσει σε 6-6, αλλά να πάρει και το προβάδισμα τριών πόντων στο ματς με 6-9.

Η Ένωση κράτησε για μεγάλο διάστημα υπέρ της το προβάδισμα, κρατώντας πάντα στο +2 τους Πειραιώτες. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε καταφέρνοντας να φέρει το παιχνίδι στα ίσα και να πάνε οι δυο ομάδες για ακόμα μια φορά πόντο-πόντο στο ματς, με σκορ 21-21. Η ομάδα του Άκη Φλαούνα σε εκείνο το σημείο κατάφερε να πάρει προβάδισμα δυο πόντων με 21-23.

Όμως, οι Ερυθρόλευκοι κατάφεραν και έβγαλαν αντίδραση κάνοντας το 23-23. Στη συνέχεια οι Κιτρινόμαυροι δεν μπόρεσαν να κάνουν το κάτι παραπάνω και ο Ολυμπιακός έβγαλε αντίδραση και επικράτησε της Ένωσης με 25-23, κάνοντας το 3-0 σετ και παίρνοντας το πρώτο ματς των play off.

Τα σετ: 25-22, 29-27, 25-23