03.4
19:23

Εύκολα οι Μάγκες τον Φίλιππο Βέροιας

Η ΑΕΚ πήρε μια εύκολη νίκη κόντρα στον Φίλιππο Βέροιας στα πλαίσια της 22ης αγωνιστικής και τελευταίας με σκορ 27-35.

Οι Μάγκες με φόρα από τον αγώνα κόντρα στη Ντιναμό Βίκτορ που πήραν μια πολύ μεγάλη πρόκριση με ανατροπή, ήδη από τα πρώτα λεπτά έδειξαν πως δε θα χάσουν το ματς κάνοντας μια ακόμη καλή εμφάνιση.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά πετυχαίνοντας 3 γκολ αναγκάζοντας την ομάδα του Φίλιππο Βέροιας να πάρει ταιμ αουτ. Στην επαναφορά ο Φίλιππος μείωσε σε 1-3, ωστόσο η ΑΕΚ έκανε ένα σερί 5-0 (1-8) με το Φίλιππο να μειώνει μετά από πολύ ώρα για το 2-8 στο 12.10.

Aπό εκεί και έπειτα παρά τις προσπάθειες της ομάδας της Βέροιας να πλησιάσει την Ένωση δεν τα κατάφερε. Η ΑΕΚ διατηρούσε εύκολα τα ηνία της αναμέτρησης. Ο Φίλιππος πέτυχε δυο γρήγορα γκολ κάνοντας το 9-15 στο 25ο λεπτό και κατάφερε να μειώσει τη διαφορά στο +5 (11-16) με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ να διαμορφώνεται ως 12-17.

Η ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Φίλιππος μπήκε πολύ δυνατά μειώνοντας τη διαφορά στους 2 (14-17), ωστόσο η ΑΕΚ με εύστοχη εκτέλεση πέναλντι αύξησε εκ νέου τη διαφορά. Ο Φίλιππος μείωσε στους 2 πόντους (18-20) με την ΑΕΚ να προσπαθεί να συγκεντρωθεί κάνοντας το 20-24 στο 43ο λεπτό. Στο 49 η ΑΕΚ σκόραρε για το 23-27 ανεβάζοντας το ρυθμό με 3 σερί γκολ (23-30) κρατώντας τα ηνία του αγώνα με το ματς να λήγει 27-35.

Τα πεντάλεπτα: 0-2, 1-6, 4-10, 6-13, 9-15, 12-17 (ημιχρ.), 14-18, 19-23, 21-25, 23-28, 25-32, 27-35.