24.3
10:11

Στο… παρά ένα το πρώτο βήμα για τους Τελικούς!

Νίκος Κλεισαρχάκης

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ επικράτησε με 4-2 του Ερμή Ζωγράφου και έκανε το 1-0 στις νίκες στα ημιτελικά της Futsal Superleague.

Οι “κιτρινόμαυροι” παρ’ ότι προηγήθηκαν με 2-0, είδαν την αντίπαλη ομάδα μέσα σε ένα λεπτό να ισοφαρίζει σε 2-2. Τελικώς, στο τελευταίο λεπτό, οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα βρήκαν τις λύσεις και έφτασαν στην πρώτη από τις τρεις νίκες που απαιτούνται για την πρόκριση στους Τελικούς.

Η ΑΕΚ μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και πίεσε από το πρώτο λεπτό. Οι “κιτρινόμαυροι” είχαν κάποιες καλές στιγμές με τους Ασημακόπουλο, Δελλαπόρτα και Ζιάκα, χωρίς ωστόσο να φτάσουν κοντά στο γκολ. Στο 8′ ο Θανασάι έκανε τις προσποιήσεις από αριστερά, πλάσαρε δυνατά, αλλά ο αντίπαλος γκολκίπερ του είπε “όχι”. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 14′, με την ΑΕΚ να απαντά στις ευκαιρίες με τον Σκουτέλη, με τον τελευταίο να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι. Δύο λεπτά μετά ο Αρτινός είδε σε προσπάθειά του τον αντίπαλο τερματοφύλακα να ακουμπά τη μπάλα και να την στέλνει στο δοκάρι. Σαν να μην έφτανε αυτό, λίγες στιγμές αργότερα, ο Θανασάι με σουτ από τα αριστερά είδε τη μπάλα να σταματάει και πάλι στο δοκάρι! Οι “κιτρινόμαυροι” ανέβασαν ακόμα περισσότερο τους ρυθμούς, αλλά το σουτ του Ταρνανίδη δεν βρήκε στόχο, με το 0-0 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η “Ένωση” ξεκίνησε με γκολ. Ο Μάνος εκτέλεσε απευθείας ένα φάουλ με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα εν μέσω αποθέωσης από τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό του Καματερού. Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να απαντήσουν χάνοντας δύο ευκαρίες, με τον Θεοφίλου και την άμυνα της ΑΕΚ να αντιδρούν σωστά. Ο “Δικέφαλος” κέρδισε νέο φάουλ από τα αριστερά, με τον Αρτινό να αναλαμβάνει την εκτέλεση. Με όμορφο χτύπημα στην μπάλα, ο άσσος της “Ένωσης” την έστειλα στα δίχτυα κάνοντας το 2-0. Οι δύο ομάδες έχασαν κάποιες καλές ευκαιρίες, ωστόσο ο Ερμής, 6′ πριν το φινάλε βρήκε το πρώτο του γκολ στο παιχνίδι, μειώνοντας σε 2-1. Οι “κιτρινόμαυροι” υπέπεσαν σε φάουλ λίγες στιγμές μετά, από το οποίο προήλθε η ισοφάριση για την ομάδα του Ζωγράφου (2-2). Ένα λεπτό αργότερα, η ΑΕΚ έφυγε στην αντεπίθεση και ο Θανασάι από τα δεξιά εξαπέλυσε έναν “κεραυνό” με τη μπάλα να σταματά για 4η φορά (!) στο δοκάρι. Μάνος και Ταρνανίδης αστόχησαν απέναντι στον αντίπαλο τερματοφύλακα, ενώ 4′ πριν το τέλος, ο πρώτος έστειλε και αυτός τη μπάλα στο δοκάρι!

Ακολούθησε η σειρά του Θεοφίλου να δείξει τα αντανακλαστικά του, ώσπου 1′ πριν το φινάλε ήρθε η δικαίωση για τον Αρτινό. Ο άσσος του “Δικεφάλου” με τρομερό σουτ έστειλε τη μπάλα δοκάρι και γκολ πανηγυρίζοντας ξέφρενα το 3-2. Οι φιλοξενούμενοι αγωνίστηκαν χωρίς τερματοφύλακα στα τελευταία δευτερόλεπτα, με τον Θεοφίλου να αντιδρά εντυπωσιακά σε κοντινό σουτ, και τον Σκουτέλη στην κόντρα να “γράφει” το τελικό 4-2 σε κενή εστία.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα ποδοσφαίρου σάλας, στις 7 Απριλίου (υπάρχει πιθανότητα αλλαγής) όταν και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Ερμή Ζωγράφου για τον 2ο Ημιτελικό του Πρωταθλήματος.

ΑΕΚ – Ερμής Ζωγράφου 4-2