23.3
17:42

Ήττα στη Ρωσία – Ανοιχτή η πρόκριση

Η ΑΕΚ δεν τα κατάφερε στη Ρωσία, καθώς ηττήθηκε με 25-21 κόντρα στη Ντιναμό Βίκτορ στη Σταυρούπολη της Ρωσίας, ωστόσο έχει ελπίδες ενόψει της ρεβάνς στην Αθήνα, όπου θα κριθεί η πρόκριση για τους 4 του Challenge Cup.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στο ματς (0-1), με τους γηπεδούχος να ισοφαρίζουν αμέσως για το 1-1. Ωστόσο, η Ένωση πήρε και πάλι προβάδισμα (1-2) όμως η Ντιναμό στο 5ο λεπτό έφερε το ματς στα ίσα. Η ρώσικη ομάδα αύξησε τη διαφορά στα 2 γκολ (4-2) με πέναλτι με την ΑΕΚ να απαντά γρήγορα στο 8ο λεπτό (4-3) και στη συνέχεια η Ντιναμό Βίκτορ να κάνει το 5-3. Από εκεί και έπειτα το ματς συνεχιζόταν γκολ- γκολ με την ΑΕΚ να μην καταφέρνει να πάρει προβάδισμα, χάνοντας μεγάλη ευκαιρία με τον Παπαδιονυσίου, καθώς ο τερματοφύλακας της Ντιναμό απέκρουσε.

Ο Μυλωνάς στο 25ο λεπτό έκανε το 11-11 καταφέρνοντας στη συνέχεια οι Μάγκες να φτάσουν για πρώτη φορά τη διαφορά στο +2 με τον Παλεβίτσιους, οποίος σκόραρε στην αντεπίθεση. Ωστόσο, η ΑΕΚ δεν μπόρεσε να κρατήσει το προβάδισμα πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το ματς να είναι στα ίσα (13-13).

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ δεν μπήκε καθόλου καλά με τους γηπεδούχος να κάνουν το 14-13 και αμέσως να αυξάνουν και άλλο τη διαφορά 15-13. Η ΑΕΚ μείωσε με το Γιάκομπσεν (15-14). Οι Ρώσοι δεν άφησαν περιθώρια στην ΑΕΚ να ισοφαρίσει σημειώνοντας το 16-14 με το Μυλωνά να μειώνει για 16-15. Η Ένωση έχασε σημαντικές ευκαιρίες, ενώ ο τερματοφύλακας της Ντιναμό απέκρουσε το πέναλτι του Γιάκομπσεν με τους γηπεδούχος στη συνέχεια να φτάνουν τη διαφορά για πρώτη φορά στο ματς στο +3 (18-15). Οι Μάγκες μείωσαν για το 18-16, ωστόσο οι Ρώσοι σκόραραν και πάλι κάνοντας το 19-16. Η ΑΕΚ ήταν αδύναμη στην άμυνα με αποτέλεσμα κάθε φορά που σκόραρε να μην μπορούσε να αποφύγει το γκολ και έτσι η διαφορά έφτασε στο +4 ( 21-17).

Η Ένωση έκανε το 21-18, όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν αμέσως για το 22-18 με την ΑΕΚ να μειώνει στους 3 (22-19) στο 54ο λεπτό και ένα λεπτό αργότερα ο Μυλωνάς σκόραρε γα το 22-20. Ο Παπαδιονυσίου κατάφερε να φτάσει τη διαφορά στο γκολ (22-21), όμως οι γηπεδούχοι έκαναν το 23-21 και στη συνέχεια το 24-21, με το τελικό σκορ να διαμορφώνεται 25-21 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι.