22.3
09:49

«Επική» ανατροπή για την ΑΕΚ!

Πραγματοποιώντας μία από τις μεγαλύτερες ανατροπές στην ιστορία του ελληνικού ποδοσφαίρου σάλας, η ΑΕΚ προκρίθηκε στα ημιτελικά της Futsal Superleague, επικρατώντας με 6-4 στην παράταση (4-4 κ.α.) της Επίλεκτης Ακαδημίας στον 3ο προημιτελικό του Πρωταθλήματος.

Η “Ένωση” βρέθηκε πίσω στο σκορ στο ημίχρονο με 1-4, όμως κατάφερε να ισοφαρίσει σε 4-4 και να στείλει το παιχνίδι στον έξτρα χρόνο. Εκεί, με δύο ακόμα τέρματα, έφτασε στο 6-4 που σήμανε και το 2-1 στις νίκες. Η ΑΕΚ, πλέον, θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά τον Ερμή Ζωγράφου που απέκλεισε τον Μινώταυρο, με την πρόκριση να κρίνεται στις 3 νίκες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και απείλησαν δύο φορές την εστία του Θεοφίλου, με τον γκολκίπερ της ΑΕΚ να αντιδρά σωστά και στις δύο περιπτώσεις. Στο 3′ η “Ένωση” έφτασε κοντά στο γκολ με τον αντίπαλο τερματοφύλακα να αποκρούει δύσκολα σε κόρνερ. Λίγα λεπτά αργότερα τραυματίστηκε ο Σκουτέλης, μετά από σκληρό μαρκάρισμα του Βλυσσίδη, με αποτέλεσμα να βγει εκτός αγωνιστικού χώρου για να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες. Η ΑΕΚ συνέχισε να πιέζει, ωστόσο σε μία κόντρα, ο Κυριακίδης της Επίλεκτης Ακαδημίας έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα (0-1, 5′). Δεν πέρασαν παρά μόνο 1:22 για να ισοφαρίσει ο Μάνος για την ΑΕΚ εν μέσω χειροκροτημάτων (1-1), ενώ λίγο έλλειψε να γίνει και το 2-1, μισό λεπτό αργότερα. Αν και έδειξε να παίρνει τα ηνία της αναμέτρησης, οι φιλοξενούμενοι στο 8′ έκαναν το 1-2 και στο 12′ το 1-3, βάζοντας δύσκολα στην ΑΕΚ. Οι “κιτρινόμαυροι” όχι μόνο δεν κατάφεραν να αντιδράσουν, αλλά στο 18′ δέχθηκαν και 4ο γκολ, με το 1-4 να είναι το αποτέλεσμα του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, η Επίλεκτη Ακαδημία έχασε μία ευκαιρία στο ξεκίνημα και έκτοτε η “Ένωση” ανέλαβε τις πρωτοβουλίες των κινήσεων. Με πίεση, συγκέντρωση και υπομονή, η ΑΕΚ έκλεισε στα καρέ της την αντίπαλη ομάδα και ο Θανασάι με ένα απίστευτο βολέ μείωσε σε 2-4. Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα έχαναν τα… άχαστα, ενώ υπήρξαν και ορισμένες τρομερές αποκρούσεις του αντίπαλου γκολκίπερ. Στο 30′ ο Δελλαπόρτας έκανε το σουτ από πλάγια θέση και ο Ηλιάδης με προβολή, σκόραρε για το 3-4, βάζοντας “φωτιά” στο παιχνίδι. Η ΑΕΚ μέχρι και 30” πριν το τέλος δεν σταμάτησε να χάνει ευκαιρίες, ενώ αγωνιζόταν για ώρα χωρίς τερματοφύλακα. Σε εκείνο το σημείο οι φιλοξενούμενοι υπέπεσαν σε 6ο φάουλ και καταλογίστηκε 10μετρο χτύπημα με τον Θανασάι να αναλαμβάνει την εκτέλεση, τη στιγμή που ο Βλυσσίδης αποβλήθηκε. Ο πρώτος σκόρερ του ελληνικού πρωταθλήματος ευστόχησε και πανηγύρισε μαζί με τους φίλους της ΑΕΚ που ξέσπασαν με την ισοφάριση σε 4-4.

Το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση με την ΑΕΚ να έχει πάρει και την ψυχολογία με το μέρος της. Έτσι, ο Θανασάι με νέο 10μετρο χτύπημα έκανε το 5-4, αναγκάζοντας τους φιλοξενούμενους να αγωνιστούν χωρίς τερματοφύλακα. Αυτό εκμεταλλεύθηκε ο Αρτινός που “έκλεψε” και από το ένα τέρμα στο άλλο “έγραψε” το τελικό 6-4. Οι “κιτρινόμαυροι” μετά το τέλος του αγώνα πανηγύρισαν με την ψυχή τους την πρόκριση ευχαριστώντας και τον κόσμο που βρέθηκε στο κλειστό του Καματερού, παρά την απαγορευτική ώρα.

Ο πρώτος ημιτελικός θα διεξαχθεί στο κλειστό του Καματερού, με τον ορισμό από την ομοσπονδία να αναμένεται τις επόμενες ημέρες.

ΑΕΚ – Επίλεκτη Ακαδημία 6-4