20.3
17:40

«Πάτησε» τον ΠΑΟΚ και τώρα Ντιναμό

Κώστας Κοσικίδης

Η Ένωση επικράτησε με 27-23 επί του ΠΑΟΚ στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ, κλειδώνοντας την δεύτερη θέση στο βαθμολογικού πίνακα και πλέον επικεντρώνεται στο Ευρωπαϊκό ματς με την Ντιναμό Βίκτορ.

Το ματς

Η ΑΕΚ δεν μπήκε δυνατά στο ματς με αποτέλεσμα ο ΠΑΟΚ να πάρει προβάδισμα γρήγορα με 0-2, προσπαθώντας οι Κιτρινόμαυροι να βρουν αντίδραση. Μετά απ’ το πρώτο δεκάλεπτο η Ένωση βρήκε την απάντηση και μέσα σε 7 λεπτά έκανε το 2-3 σε 7-4 υπέρ της, περιορίζοντας τους Θεσσαλονικείς.

Απ’ εκεί και έπειτα ο ΠΑΟΚ προσπάθησε και πέτυχε να ανεβάσει την απόδοση του καταφέρνοντας να ισοφαρίσει σε 10-10 και απ’ εκεί και έπειτα να πάνε μαζί γκολ-γκολ, μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου που του βρήκε ισόπαλους με 12-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση ξανά μπήκε νωθρά στο ματς καταφέρνοντας ο ΠΑΟΚ να πάρει προβάδισμα στα πρώτα λεπτά με το σκορ στο 12-13. Ο Νίκος Γραμματικός έκανε τις αλλαγές του με τους Κιτρινόμαυρους να αντιδρούν και με ένα σερί 3-0, έκαναν το 13-14, σε 16-14 υπέρ τους, έχοντας μάλιστα μέσα σε ένα διάστημα δέκα λεπτών τον Ροζαβόλγκι (αντικατέστησε τον Ραντούλοβιτς) να κατεβάζει ρολά στην εστία της ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ανεβάσει την απόδοση του και να ισοφαρίσει σε 17-17, με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στη συνέχεια γκολ-γκολ και μαζί στο σκορ, μέχρι το 50ο λεπτό του αγώνα που ήταν 21-21. Σε εκείνο το σημείο οι γηπεδούχοι με πρωταγωνιστές τον Αλβανό και τον Μπάγιο κατάφεραν να ξανά πάρουν προβάδισμα με δυο γκολ διαφορά και το σκορ, 23-21.

Οι Κιτρινόμαυροι είχαν ανεβάσει την διαφορά στα τρία γκολ, με 25-22, ο ΠΑΟΚ πέντε λεπτά πριν το τέλος έκανε το 25-23 με τον Κωστακίδη και μπήκε στην διεκδίκηση του ματς, αλλά η Ένωση με ψυχραιμία και καθόλου βιασύνη κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ, κερδίζοντας με 27-23 τον ΠΑΟΚ.

Η ΑΕΚ κλείδωσε την 2η θέση στο βαθμολογικό πίνακα και πλέον στρέφεται η προσοχή της στο Ευρωπαϊκό της ματς στην Ρωσία, κόντρα στην Ντιναμό Βίκτορ το ερχόμενο Σάββατο (23/03).