16.3
19:01

Και το «τρένο» της Βασίλισσας συνεχίζει…

Τρομερή επιθετικά η Βασίλισσα, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο, με τον Ματσιούλις να βγαίνει μπροστά όταν η… μπάλα έκαιγε. Το ιστορικό σερί 22-0 από τους κιτρινόμαυρους ήταν αρκετό να «καλυφθεί» το κενό στους πλέι-μέικερ και να πάρει την νίκη (96-92) επί της Κύμης.

Πολύ άσχημο ξεκίνημα για την ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ, που αιφνιδιάστηκε από την ομάδα της Κύμης. Οι φιλοξενούμενοι είχαν τα ηνία της αναμέτρησης φτάνοντας ακόμα και στο +10 (12-22). Κάποια τρίποντα και κάποιες εύστοχες βολές, μείωσε η ΑΕΚ σε 17-24.

Η άσχημη εικόνα της ΑΕΚ συνέχισε και μέχρι το πρώτο πεντάλεπτο της δεύτερης περιόδου. Στην συνέχεια όμως οι κιτρινόμαυροι… ξύπνησαν και με ένα σερί 22-0 (!) ανέτρεψε το εις βάρος της σκορ. Με κορυφαίους Ματσιούλις και Γκρίφιν πήγε στο ημίχρονο με +11 και 48-37, έχοντας όμως μία σοβαρή απώλεια, αυτή του Σαντ Ρος.

Η ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημίχρονο οι κιτρινόμαυροι έριξαν την απόδοσή τους και οι παίκτες της Κύμης κατάφεραν να μειώσουν την απόσταση από την ΑΕΚ. Οι οδηγίες όμως του Μπάνκι έδειξαν να πιάνουν τόπο, καθώς διατηρήθηκε διαφορά-ασφαλείας και το δεκάλεπτο έκλεισε στο +8 (69-61).

Τελευταίο δεκάλεπτο για την ΑΕΚ στο κλειστό του ΟΑΚΑ και στόχος ήταν να διατηρηθεί το σκορ νίκης επί της Κύμης. Αυτό ακριβώς κι έγινε, οι κιτρινόμαυροι ολοκλήρωσαν με εντυπωσιακές επιθέσεις το ματς, που παραλίγο να «σπάσουν» το φράγμα των 100 πόντων. Με 96-92 τελείωσε το παιχνίδι με τον Λούκα Μπάνκι να έχει παράπονα από την αμυντική λειτουργία της ομάδας του.

Τα δεκάλεπτα: 17-24, 48-37, 69-61, 96-92.

ΑΕΚ: Τζέιμς 10, Σάκοτα 10 (1), Τσαλμπούρης, Ματσιούλις 14, Λαρεντζάκης 9, Τίγκας, Μωραΐτης 5, Γκρίφιν 12 (2), Σαντ-Ρος 9 (1), Ρογκαβόπουλος, Γιαννόπουλος 11 (3), Χάντερ 16

Κύμη: Χόρτον 18, Σαγκς 18 (4), Λιούις 26 (2), Ουάσινγκτον 6 (1), Γεροντομιχαλός, Καρινιάουσκας 14 (1), Τσιάρας, Πουλιανίτης 4, Γουίλιαμς 5 (1), Μαργέλης, Μαραγκός 1, Μιτσιμπόνας