16.3
22:49

Δεύτερη θέση στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 9’s για την ΑΕΚ

Η ομάδα rugby league της ΑΕΚ έδειξε φάνηκε εξαιρετική στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 9’s που διεξήχθη στο γήπεδο Νίκαιας

Στα μάτια κοίταξε την Gladiatori Roma η ομάδα rugby league της ΑΕΚ στο Ευρωπαϊκό Κύπελλο 9’s που διεξήχθη στο γήπεδο Νίκαιας. Η ΑΕΚ αφού επικράτησε του Προμηθέα (όπως και οι Ιταλοί) αντιμετώπισε την Πρωταθλήτρια της Ιταλίας, κοιτώντας την στα μάτια και καταλαμβάνοντας τελικώς την 2η θέση.

Στον πρώτο αγώνα οι Ιταλοί επικράτησαν του Προμηθέα με 22-14. Στο δεύτερο αγώνα, η “Ένωση” αντιμετώπισε τον Προμηθέα και με εξαιρετική εμφάνιση του επιβλήθηκε με 14-0.

Έτσι, το τρόπαιο θα κρινόταν στον “τελικό” με την Gladiatori Roma. Η ΑΕΚ στον πρώτο της αγώνα με ξένη ομάδα παρουσιάστηκε εξαιρετική και έδειξε τη δυναμική της. Οι Ιταλοί επικράτησαν με 12-4, ωστόσο, το σκορ δεν αντικατοπτρίζει την αληθινή εικόνα. Οι “κιτρινόμαυροι” έχουν παράπονα από τους διαιτητές ειδικά για ένα try που πέτυχαν και ακυρώθηκε ως παράβαση.

Ακόμα κι έτσι, η ΑΕΚ κατέκτησε τη 2η θέση και κοιτάει τη συνέχεια των εγχώριων διοργανώσεων.