14.3
11:45

Μπαρτσελόνα: Γκολ κάθε… 43 λεπτά με την υπογραφή του Μέσι!

Σπάει τα κοντέρ ο Λιονέλ Μέσι, με τη Μπαρτσελόνα να βρίσκει δίχτυα στο Champions League κάθε 43 λεπτά με τη συμβολή του Αργεντινού μάγου.

Ακόμα μία σπουδαία παράσταση από τον Αργεντινό σούπερ σταρ κόντρα στη Λιόν (5-1), όπου με δύο γκολ και ισάριθμες ασίστ, “υπέγραψε” τη θριαμβευτική πρόκριση της Μπαρτσελόνα στα προημιτελικά της διοργάνωσης.

Ο Μέσι έφτασε αισίως τα 8 τέρματα, αλλά και τις 3 ασίστ στις έξι συμμετοχές του στο φετινό Champions League. Στους ομίλους άλλωστε απουσίασε κι από τα δύο ματς με την Ίντερ, ενώ κόντρα στην Τότεναμ (εντός έδρας, 1-1) μπήκε αλλαγή στο τελευταίο μισάωρο.

Ο συνολικός χρόνος συμμετοχής του δηλαδή στη διοργάνωση την τρέχουσα σεζόν είναι 477 λεπτά. Τι σημαίνει αυτό; Ότι με τη συμβολή του Αργεντινού (γκολ ή ασίστ), η Μπαρτσελόνα σκοράρει κάθε 43 αγωνιστικά λεπτά!

Επίσης 8 γκολ, αλλά χωρίς ασίστ και με πολύ περισσότερο χρόνο συμμετοχής (714 λεπτά), έχει φέτος στο Champions League ο Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι, που μαζί με τον Μέσι οδηγούν την κούρσα των σκόρερς.

Από εκεί και πέρα ο Ντούσαν Τάντιτς (Άγιαξ) μετράει 6 γκολ και 3 ασίστ, ενώ ο Κιλιάν Μπαπέ (Παρί Σ.Ζ.) έχει 5 γκολ και 4 ασίστ, αλλά σε 720 και 701 λεπτά αντίστοιχα.