13.3
21:28

ΑΕΚΑΡΑ στο ρελαντί «πάτησε» τον ΠΑΟΚ!

Με… σβηστές τις μηχανές η Βασίλισσα κατάφερε να προκριθεί στην επόμενη φάση του Basketball Champions League επί του ΠΑΟΚ, δεν κατάφερε όμως να κερδίσει και το ματς. Μαχητικός ο Θίοντορ (παρά τους πόνους), αρκετά βοηθητικός ο ρόλος του Ματσιούλι ενώ ο κόσμος ήταν ο MVP του αγώνα!

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να αιφνιδιάσει την Βασίλισσα μέσα στο «καμίνι» του ΟΑΚΑ, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ. Στην πορεία όμως οι κιτρινόμαυροι… έφτιαξαν άμυνα και έγιναν πιο αποτελεσματικοί κάνοντας την ανατροπή και «κλείνοντας» στο  +4 (18-14).

Οι κιτρινόμαυροι συνέχισαν από εκεί που σταμάτησαν στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου δεκαλέπτου, κρατώντας την διαφορά (+9) με ευκολία. Στην συνέχεια όμως οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο +5, με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 32-27.

Η ΡΟΗ ΤΗΣ ΑΝΑΜΕΤΡΗΣΗΣ

Στην έναρξη του δευτέρου μέρους του αγώνα, οι παίκτες της ΑΕΚ έριξαν την απόδοσή τους και επέτρεψαν στον ΠΑΟΚ να παίρνει… καλάθια και να πλησιάζει σταδιακά στο σκορ. Στο τέλος οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά και στο +2 (45-47) έκλεισε το δεκάλεπτο.

Τελευταίο δεκάλεπτο στην αναμέτρηση με την ΑΕΚ να ρίχνει την απόδοση και να μετατρέπει το ματς σε… ντέρμπι. Ο ΠΑΟΚ κατάφερε να περάσει μπροστά στο σκορ και οι κιτρινόμαυροι να «προστατεύουν» την διαφορά του πρώτου αγώνα.

Στο τέλος η Ένωση κερδίζει την πρόκριση στην επόμενη φάση του Champions League, όχι όμως και την νίκη (62-63). Μέτρια εμφάνιση από όλους τους κιτρινόμαυρους που κατάφεραν ανά περιόδους να επιβάλλουν το ρυθμό τους και στο τέλος να πάρουν την πρόκριση μπροστά στον MVP κόσμο που μετέτρεψε το ΟΑΚΑ σε… καμίνι.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 18-14, 32-27, 45-47, 62-63.

ΑΕΚ (Μπάνκι): Γκρίφιν 8 (2), Χάντερ 11 (7 ριμπάουντ), Λαρεντζάκης 8 (0/6 τρίποντα), Ματσιούλις 10 (2), Σαντ-Ρος 3, Γιαννόπουλος 3 (1), Τζέιμς 8 (7 ριμπάουντ), Σάκοτα 6, Θίοντορ 2, Τσαλμπούρης 3 (1).

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 5, Γκος 5 (1), Χάτσερ 10 (1), Τζέφερσον 11 (9 ριμπάουντ), Ζάρας 3 (1), Γκάρετ2 (6 ριμπάουντ), Κόνιαρης 4, Μαργαρίτης 10, Σχίζας 2, Τέπιτς 9 (1), Τσόχλας 2.

Τα ομαδικά στατιστικά της ΑΕΚ: 16/31 δίποντα, 6/30 τρίποντα, 12/16 βολές, 28 (21 αμυντικά – 7 επιθετικά) ριμπάουντ, 14 ασίστ, 11 κλεψίματα, 2 κοψίματα, 12 λάθη.

Τα ομαδικά στατιστικά του ΠΑΟΚ: 18/33 δίποντα, 4/18 τρίποντα, 15/19 βολές, 34-9 ριμπάουντ, 16 ασίστ, 10 κλεψίματα, 3 κοψίματα, 21 λάθη.