09.3
11:28

Δύσκολη υπόθεση το αθηναϊκό ντέρμπι

Η ΑΕΚ σήμερα αντιμετωπίζει τον ΠΑΟ στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Super League στο ΟΑΚΑ και το ΑΕΚ1924 σας παρουσιάζει τα μεταξύ τους ματς από τη σεζόν 2012-2013 μέχρι το 2017-18.

Η προϊστορία του αθηναϊκού ντέρμπι μεταξύ ΑΕΚ-ΠΑΟ με γηπεδούχο την Ένωση είναι με το μέρος της , αφού οι δυο τους έχουν βρεθεί 57 φορές στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος με τους κιτρινόμαυρους να μετρούν 24 νίκες, έναντι 20 των πρασίνων, ενώ 13 ματς έχουν λήξει ισόπαλα.

2012-2013: Η Ένωση φιλοξένησε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής σε ένα ντέρμπι που βάφτηκε… πράσινο. Ειδικότερα, η ΑΕΚ μπήκε δυνατά στον αγωνιστικό χώρο και πίεζε αρκετά τον ΠΑΟ, με την πρώτη ευκαιρία της να σημειώνεται στο 10ο λεπτό με σουτ του Κατίδη που δέχτηκε τη μπάλα από τον Γκερέιρο αλλά ο Καρνέζης έδιωξε σε κορνερ.

Άλλη μια καλή στιγμή για την ΑΕΚ σημειώθηκε στο 23΄ όταν ο Γκερέιρο από τα δεξιά έστρωσε στον αμαρκάριστο Κορδέρο στέλνοντας τη μπάλα αουτ. Στο 28ο λεπτό έγινε η πρώτη καλή φάση για τους πράσινους με τον Εσπάρθα να αστοχεί με την κεφαλιά που έπιασε μετά από σέντρα του Σισοκό. Στην επανάληψη του ημιχρόνου δεν άλλαξε κάτι για τις δυο ομάδες με την ΑΕΚ να πιέζει και τον Παναθηναϊκό να θέλει να βγει στην κόντρα.

Ωστόσο, στο 55 ο Κουτρουμπής έχασε την μπάλα έπειτα από πίεση του Ζέκα, με τον τελευταίο να βγάζει σέντρα στον αμαρκάριστο Βιτόλο που πλάσαρε με τον Κωνσταντόπουλου να μπλοκάρει, ωστόσο ο Ισπανός πήρε το ριμπάουντ και σε κενή εστία έγραψε το 0-1. Η ΑΕΚ προσπάθησε να ισοφαρήσει και κερδίζοντας ένα φαουλ ο Κατίδης επέλεξε να πλασάρει στην κίνηση στέλνοντας τη μπάλα αουτ.

Στο 70ο λεπτό. και με την ψυχολογία των φιλοξενούμενων να βρίσκεται στα ύψη, έπειτα από κόρνερ για τον ΠΑΟ ο Σο αμαρκάριστος πήρε την κεφαλιά και διαμόρφωσε το 0-2 τελειώνοντας ουσιαστικά τον αγώνα. Λίγο έλειψε να γραφτεί και το 0-3 στο 86΄με τον Φιγκερόα, όταν μέσα στην περιοχή απο πλάγια θέση βγήκε τετ α τετ με τον Κωνσταντόπουλου πλασάροντας αουτ.

2015-2016: Η ΑΕΚ κατάφερε να πάρει τη νίκη κόντρα στον Παναθηναϊκό με σκορ 1-0 σε ένα κάκιστο ματς από πλευρά θεάματος. Η Ένωση μπήκε από την αρχή πολύ δυνατά χάνοντας μια σημαντική ευκαιρία στο 9΄. Συγκεκριμένα, ο Πέκχαρτ πήρε την κεφαλιά ύστερα από εκτέλεση κόρνερ, αλλά ο Στιλ κατάφερε να αποκρούσει με τον Γιάκομπ Γιόχανσον να στέλνει την μπάλα πάνω από την εστία.

Οι πράσινοι στο 25΄έχασαν μια σπουδαία ευκαιρία με το Νίκο Καλτσά, αλλά ο Μπαρόχα με έγκαιρη επέμβασση κράτησε το 0 στην εστία του. Στην έναρξη του δευτέρου μέρους, οι ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους ήρθαν μέσω στημένων, καθώς σε διάστημα 4 λεπτών (59-63) ο Μολέντο απείλησε με κεφαλιά την εστία του Μπαρόχα χωρίς αποτέλεσμα.

Στο 67ο λεπτό ο Βάργκας έχασε μια καλή ευκαιρία, αφού το τελείωμα του Βενεζουελάνου ήταν κάκιστο. Ωστόσο, στο 78΄ μια αριστουργηματική εκτέλεση φαουλ απο το Ρόναλντ Βάργκας- τον άνθρωπο των ντέρμπι- ήταν αρκετή για να δώσει προβάδισμα στην ΑΕΚ και στη συνέχεια τους 3 βαθμούς. Παρόλο που ο ΠΑΟ προσπάθησε να βρει την ισοφάριση δεν τα κατάφερε, ενώ στο 94ο λεπτό ο Μέστο αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα και αποβλήθηκε.

2016-2017: ΄Ενα καταπληκτικό ματς πραγματοποιήθηκε ανάμεσα στην ΑΕΚ και τον ΠΑΟ με το σκορ να λήγει κατά της Ένωσης, έπειτα από μια μίνι ανατροπή. Από το ξεκίνημα ο Παναθηναϊκός ήταν καλύτερος, με την πρώτη ευκαιρία να σημειώνεται μόλις στο 6ο λεπτό με το Βιγιαφάνιες, με ένα κοντινό σουτ που ο Ντίκακ κόντραρε.

Στο 24 ο Βιγιαφάνιες έφυγε από δεξιά βρίσκοντας τον Μπέργκ και αυτός έκανε το γύρισμα, με το Βράνιες να γλιτώνει το αυτογκολ αλλά δεν γλίτωσε το 0-1 του Κλωναρίδη. Το 0-2 δεν άργησε να έρθει, καθώς έπειτα από την ωραία προσπάθεια και ασίστ του Εμποκού γράφτηκε το 0-2 από το Μπέργκ. Στο 42 πρωταγωνιστής και πάλι ο ΠΑΟ με το Βιγιαφάνιες βγήκε εύκολα τετ α τετ αλλά ο Μπάρκας απέκρουσε. Με την έναρξη της επανάληψης ο Μανόλο Χιμένεθ έβαλε τους Πέκχαρτ και Χριστοδουλόπουλο αντί των Πατίτο και του Αιντάρεβιτς αλλάζοντας τη διάταξη. Απο κει και έπειτα η ΑΕΚ άρχισε να κερδίζει μονομαχίες, ενώ έγινε απειλητική με τους Χριστοδουλόπουλο και Αραούχο.

Έχασε μεγάλη ευκαιρία η ΑΕΚ στο 59 με το Λάζαρο, όμως στη συνέχεια ο ίδιος μετά από χέρι του Βιγιαφάνιες εκτέλεσε εύστοχα από το σημείο του πέναλτι μείωνοντας σε 1-2. Στο 77ο λεπτό η ΑΕΚ έφερε το ματς στα ίσα έπειτα από το άψογο γύρισμα του Χριστοδουλόπουλου στον Πέκχαρτ σκοράροντας με τέλεια προβολή για το 2-2. Ωστόσο, και ενώ η ΑΕΚ πίεζε προκειμένου να πάρει τη νίκη τελικά ένα λάθος της άμυνάς της ήταν αρκετό γπροκειμένου ο ΠΑΟ να πάρει τη νίκη με γκολ του Μπεργκ στο 90ο λεπτό παγώνοντας το ΟΑΚΑ με τον Ουζουνίδη να το πανηγυρίζει έξαλλα.

2017-2018: Στα πλαίσια της 24ης αγωνιστικής η ΑΕΚ υποδέχτηκε τον Παναθηναϊκό στο ΟΑΚΑ κάνοντας το τελευταίο βήμα για την επιστροφή στην κορυφή του ελληνικού πρωταθλήματος μετά … από 24 χρόνια. Το πρώτο ημίχρονο ήταν αρκετά “κλειστό” με τον Παναθηναϊκό να δείχνει πως μπορεί να βάλει δύσκολα στην ΑΕΚ.

Συγκεκριμένα, εμφανίστηκε περισσότερο απειλητικός, ενώ στο 8ο λεπτό ο Κουλιμπαλί πέρασε με φοβερή ενέργεια το Χουλτ φέρνοντας τη μπάλα στο αριστερό και εκτελώντας από πλάγια θέση με το Μπάρκα να βγάζει τη μπάλα σε κορνερ. Στο 13΄ο Κολοβέτσιος αντιμετώπισε λανθασμένα τη σέντρα του Γκάλο με τον Αραούχο να εκτελεί αλλά ο Έλληνας αμυντικόος κόντραρε με τάκλινγκ.

Στο 30ο λεπτό ο Λάζαρος σημάδεψε από χαμηλά και ο Αργεντινός βγάζοντας εκτός φάσης τον Ινσούα εκτέλεσε με το αριστερό τον Βλαχοδήμο γράφοντας με φοβερό γκολ το 1-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ινσούα αποβλήθηκε νε δεύτερη κίτρινη για σκληρό μαρκάρισμα στον Αραούχο αφήνοντας την ομάδα με 10. Ωστόσο, στο 45 ο Κουλιμπαλί γύρισε απο τα δεξιά στην περιοχή και ο Δώνης εκτέλεσε ωραία με τη μπάλα να φεύγει λίγο αουτ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση είχε μεγαλύτερη επιθετικότητα και δεν άργησε να διπλασιάσει τα τέρματα. Συγκεκριμένα, ο Χουλτ κερδίζοντας τη μπάλα από το Κουλιμπαλί γύρισε προς τα έξω με το Γκάλο να σκοράρει για το 2-0 με συρτό σουτ. Μάλιστα, η Πρωταθλήτρια στο 58ο λεπτό με το Λάζαρο από τα αριστερά σημάδεψε το Βλαχοδήμο, με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι.

Παρόλ΄αυτά, η ΑΕΚ συνέχισε να επιτείθεται, ενώ στο 67 έπειτα από εκτέλεση κόρνερ με τον Μπακασέτα ο Αραούχο πήρε την κεφαλιά και βρήκε στο κάθετο δοκάρι, ενώ με δεύτερη προσπάθεια σημείωσε το 3-0. Ακόμη μια ευκαιρία είχε η ΑΕΚ στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης με τον Μπακασέτα να εκτελεί με το αριστερό πάνω στο δοκάρι. Στο 85ο λεπτό ο Σέρχιο Αραούχο αντικαστάθηκε με τον κόσμο να σηκώνεται όρθιος προκειμένου να αποθεώσει τον MVP της βραδιάς