05.3
19:28

«Πάτησε» τον Διομήδη, κράτησαν την διαφορά οι Μάγκες!

Οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν με 32-17 επί του Διομήδη Άργους, μετατρέποντας το ματς σε απογευματινό… περίπατο για τους ίδιους. Αγωνίστηκε μετά από 9 μήνες απουσίας ο Παναγιώτης Νικολαΐδης.

Η ΑΕΚ μπήκε «φουριόζα» στο ματς για να πάρει απ’ την αρχή προβάδισμα, κάτι που το κατάφερε αιφνιδιάζοντας τον Διομήδη και χτίζοντας μια διαφορά τριών πόντων με σκορ 4-1. Η ομάδα του Άργους προσπάθησε να αντιδράσει και το κατάφερε έχοντας τον Χερουβείμ σε πολύ καλή μέρα, έφτασε το σκορ στο 7-6 μειώνοντας στο γκολ.

Οι Κιτρινόμαυροι όμως δεν τα βρήκαν σκούρα καθώς σ’ εκείνο το σημείο αφυπνίστηκαν και κατάφεραν να πάρουν ξανά προβάδισμα με έξι γκολ φτάνοντας το σκορ στο 15-9. Ο Διομήδης το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει σε 15-10, αλλά απ’ εκεί και έπειτα οι Μάγκες με ένα σερί 5-0 δημιούργησαν το 20-10 που ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ένωση συνέχισε με πατημένο το γκάζι καταφέρνοντας να ανεβάσει τον δείκτη του σκορ στο 25-13, με τον Διομήδη να δείχνει παγιδευμένος στο παιχνίδι των Κιτρινόμαυρων.

Απ’ εκεί και έπειτα ο Νίκος Γραμματικός προχώρησε σε αλλαγή βάζοντας τον Παναγιώτη Νικολαΐδη μετά από 9 μήνες απουσίας λόγω του σοβαρού τραυματισμού του. Η ΑΕΚ συνέχισε να επικρατεί με σβηστές μηχανές επί του Διομήδη μετατρέποντας το ματς σε περίπατο ανεβάζοντας το σκορ στο 29-15.

Η ομάδα του Άργους δεν κατάφερε να αντιδράσει και να ρίξει την διαφορά, με αποτέλεσμα η Ένωση να επικρατήσει στο τέλος με 32-17 του Διομήδη Άργους, μένοντας σε απόσταση αναπνοής απ’ την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα και τον πρωτοπόρο Ολυμπιακό.