04.3
20:27

Αυτοκτόνησε η ΑΕΚ της Καρδιάς

Η ΑΕΚ  αν και προηγήθηκε με 2-0 στα σετ τελικά ηττήθηκε με 3-2 από τον Παμβοχαϊκό.

Οι «κιτρινόμαυροι» αυτοκτόνησαν στο Βραχάτι! Συγκεκριμένα, η «Ενωση», ενώ προηγούνταν με 2-0, κατάφερε να χάσει δικό της παιχνίδι με τον Παμβοχαϊκό να το γυρίζει σε 3-2. Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν τους πολύτιμους βαθμούς που χρειάζονταν για την συνέχεια του πρωταθλήματος, παίρνοντας μόνο έναν βαθμό. Από εδώ και πέρα, ο «Δικέφαλος» θέλει μόνο νίκες, ώστε να διώξει μακριά τον φόβο του υποβιβασμού

Ωστόσο, η ΑΕΚ ο ένας βαθμός που πήρε την αφήνει μόνη στην 8η θέση της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ και να μην μπορούν να ξεφύγουν (6-6). Παμβοχαϊκός και ΑΕΚ έπαιξαν αναγνωριστικά, με αποτέλεσμα να υπάρχουν πολλές ισοπαλίες (10-10).  Η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει την διαφορά για πρώτη φορά στο +2 και το 15-13, ενώ πήγε και στο +4 στο 21-17 και τελικά κατάφεραν να προηγηθούν στα σετ με 1-0 (22-25).

Η ΑΕΚ είχε τρομερό ρυθμό και στο δεύτερο σετ και μπήκε πολύ δυνατά στ ανεβαίνοντας στο +3 και το 7-10, ωστόσο ο Παμβοχαϊκός ανέβασε την απόδοσή του και ροκάνισε τη διαφορά (10-11), ενώ στη συνέχεια έφερε το ματς στα ίσα (11-11).. Ο «Δικέφαλος» κατάφερε να καλύψει γρήγορα την διαφορά και να προσπεράσει τους γηπεδούχους στο 18-17. Τελικά, οι φιλοξενούμενοι πήραν το σετ με 26-24.

Η ΑΕΚ ξεκίνησε με αρκετή ενέργεια και προηγήθηκε νωρίς (2-5). Ο Παμβοχαϊκός όμως προσπάθησε να αντιδράσει και έτσι ισοφάρισε (6-6) με το παιχνίδι στη συνέχεια να γίνεται ντέρμπι (13-12, 15-14). Η Ένωση προσπάθησε να ανατρέψει το σκηνικό (18-18) αλλά δεν κατάφερε να φτάσει στην νίκη, με την ομάδα του Βραχατίου να παίρνει το σετ με 25-22.

Στο τέταρτο οι «κιτρινόμαυροι» ήταν οδηγοί στην αρχή του τέταρτου σετ με 3-1, με τον Παμβοχαϊκό να ισοφαρίζει στο 4-4, ενώ στην πορεία ο Παμβοχαϊκός ισορρόπησε το ματς (11-11) και μάλιστα πήρε και προβάδισμα (15-13). . Η ΑΕΚ κατάφερε να φτάσει τον αντίπαλο στο 18-18 και στην στη συνέχεια να περάσει μπροστά με 20-19. Ο Παμβοχαϊκός πήρε το τέταρτο σετ με 25-22, στέλνοντας το παιχνίδι σε τάι μπρέικ.

Εκεί, η ΑΕΚ έδειξε να αντιμετωπίζει κάποια προβλήματα σε μπλοκ και υποδοχή και έμεινε πίσω (12-9), με αποτέλεσμα να γνωρίσει την ήττα με 3-2 σετ.

Τα σετ: 22-25, 24-26, 25-22, 25-22, 15-11.