24.2
09:05

Πάτησε το… restart ο Μπογέ!

Ο Αργεντινός εξτρέμ πραγματοποίησε την καλύτερη του εμφάνιση με την φανέλα της ΑΕΚ, πήρε την ομάδα απ’ το χέρι και την οδήγησε στη νίκη, βγάζοντας διάθεση και όρεξη στο ματς.

Όλο το προηγούμενο διάστημα ο Λούκας Μπογέ είχε γνωρίσει σκληρή κριτική απ’ τον Τύπο και τον κόσμο της ομάδας, αλλά όχι άδικα, καθώς οι εμφανίσεις που πραγματοποιούσε μόνο καλές δεν ήταν.

Ο Αργεντινός έδειχνε για έναν παίκτη αδιάφορο, που παρότι ξέρει μπάλα και έχει ποιότητα, δεν είναι διατεθειμένος να βάλει τα πόδια του στην… φωτιά για να παίξει αυτό που ξέρει και να βοηθήσει την ομάδα του.

Μετά την επιστροφή του Μανόλο Χιμένεθ, η αλήθεια είναι ότι άλλαξε κατά πολύ το τοπίο για τον Μπογέ, καθώς ξεκίνησε να ανεβάζει την απόδοση του όποτε αγωνίστηκε και να δείχνει διάθεση, αλλά σχεδόν ποτέ δεν εμφανίστηκε ιδιαίτερα ουσιαστικός στις τελικές ενέργειες του.

Όμως, αυτό το έπραξε στο χθεσινό αγώνα με τον Απόλλωνα, που ξεκίνησε στο βασικό σχήμα της ΑΕΚ, ως αριστερό εξτρέμ και σίγουρα δικαίωσε με το παραπάνω τον Μανόλο Χιμένεθ που τον επέλεξε για το βασικό σχήμα.

Ο Μπογέ μπήκε φορτσάτος στο ματς και ευτύχησε να σημειώσει το πρώτο γκολ του αγώνα στο 4ο λεπτό, ευστοχώντας με ένα πλασέ σε σχεδόν κενό τέρμα με τον Χουάντερσον… εξουδετερωμένο.

Η συνέχεια όμως είχε την μεγαλύτερη σημασία απ’ την χθεσινή εμφάνιση του Αργεντινού που αγωνίζεται ως δανεικός απ’ την Τορίνο στην ΑΕΚ, βγάζοντας στο ματς διάθεση και όρεξη να προσφέρει το καλύτερο για την ομάδα.

Πολλές προσωπικές ενέργειες, προσπαθούσε να δώσει στηρίγματα στους συμπαίκτες του, να μην κρατήσει άσκοπα την μπάλα, ενώ θέλησε να δημιουργήσει απειλές για την εστία του Χουάντερσον, άλλες φορές με επιτυχία και άλλες χωρίς.

Το κυριότερο όμως ήταν ότι έδειξε ότι μπορεί να βγάλει απ’ την… «λάσπη» την ομάδα αν χρειαστεί, κάτι που το έκανε χθες, όταν η ομάδα κόλλησε και δεν μπορούσε να βρει κάποιο τέρμα. Ο ίδιος βρήκε στο 4ο λεπτό του ματς, αλλά και στο 47ο λεπτό που ξανά έδωσε προβάδισμα στην Ένωση, με ένα τρομερό γύρισμα έξω απ’ την περιοχή και με ένα πολύ ωραίο δυνατό σουτ κέρδισε τον τερματοφύλακα της «Ελαφράς Ταξιαρχίας» γράφοντας το 2-1 το οποίο παρέμεινε μέχρι το τέλος.

Σίγουρα, υπήρξαν και στιγμές που θα μπορούσε να τελειώσει κάποιες φάσεις σε συνεργασία με κάποιον απ’ τους συμπαίκτες του, αλλά ο Λούκας Μπογέ έδειξε χθες ότι είναι διατεθειμένος να κάνει το restart για να πείσει τους ανθρώπους της ομάδας για να προχωρήσουν στην ενεργοποίηση της ρήτρας του, με τον χρόνο όμως να είναι εναντίον του…