23.2
21:25

Ωκεανίδα… ΑΕΚ «χτύπησε» στο ΟΑΚΑ

Παναγιώτης Καλογερόπουλος

Η Ωκεανίδα χτύπησε για τα καλά το Ολυμπιακό στάδιο της Αθήνας και η ΑΕΚ πήρε δύσκολη νίκη απέναντι στον ουραγό της βαθμολογίας Απόλλωνα Σμύρνης (2-1) χάρη στην ανέλπιστα καλή εμφάνιση και τα γκολ του Λούκας Μπογέ – Πάρα πολλές χαμένες ευκαιρίες από την Ένωση!

Ημίχρονο για γερά νεύρα και αντοχές μιας και το κρύο στο ΟΑΚΑ ήταν ανυπόφορο ενώ ο έντονος αέρας σε συνδυασμό με τη βροχή έκανε το έργο των ποδοσφαιριστών ακόμα πιο δύσκολο. Η ΑΕΚ ευτύχισε να ανοίξει πρώτη το σκορ μόλις στο 4ο λεπτό με τον Μπογέ όταν ο Μάνταλος έκανε το γύρισμα από τα δεξιά μετά την πάσα του Γκάλο, ο Χουάντερσον έκανε ασταθή επέμβαση και ουσιαστικά έστρωσε τη μπάλα στον Αργεντινό όπου με αριστερό πλασέ έκανε το 1-0 με το δεύτερο φετινό του τέρμα.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο της μπάλας και στα επόμενα λεπτά αναζητώντας ένα δεύτερο τέρμα κάτι που δεν πέτυχε στο 11’ μετά από σουτ του Πόνσε που πέρασε άουτ ενώ στο 15ο λεπτό μετά από εξαιρετική ασίστ του Κρίστιτσιτς στον Μπακάκη εκείνος έκανε το γύρισμα από τα αριστερά, αλλά αντί να δώσει στον Πόνσε που περίμενε σχεδόν πάνω στη γραμμή, γύρισε τη μπάλα πιο πίσω και απομάκρυνε η άμυνα του Απόλλωνα. Λίγο αργότερα ο Μπακασέτας είχε ένα δυνατό σουτ μέσα στην περιοχή το οποίο μπλόκαρε σταθερά ο Χουάντερσον και στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Απόλλωνας ισοφάρισε την αναμέτρηση. Τραγικό λάθος του Οικονόμου, ο οποίος έκανε… τσαφ σε γύρισμα, ο Ελ-Χέλβε πήρε τη μπάλα, πέρασε τον Τσιντώτα, πλάσαρε με το αριστερό από πλάγια θέση και έκανε το 1-1 για την “Ελαφρά Ταξιαρχία”.

Στη συνέχεια του ημιχρόνου η ΑΕΚ χάνει νέα ευκαιρία με τον Μπογέ να σουτάρει με το δεξί από καλή θέση, όμως η μπάλα πέρασε δίπλα από το δεξί δοκάρι του Χουάντερσον. Ενώ λίγα λεπτά πριν την ανάπαυλα ο ίδιος είχε νέο σουτ με το δεξί που πέρασε κι αυτό ελάχιστα άουτ.

ΕΝΑΣ ΜΠΟΓΕ ΟΛΗ Η ΑΕΚ

Στο δεύτερο ημίχρονο ο δικέφαλος βρήκε και πάλι ένα γρήγορο τέρμα μετά από εξαιρετικό τελείωμα φάσης από τον Μπογέ. Ο Αργεντινός γύρισε το κορμί του, έκανε το δεξί σουτ λίγο έξω από την περιοχή και έστειλε τη μπάλα στη δεξιά γωνία του Χουάντερσον, κάνοντας το 2-1 με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Νέα μεγάλη ευκαιρία για την ΑΕΚ στο 60λεπτο με τον Πόνσε να βγαίνει στην πλάτη του Βαφέα να πλασάρει με το δεξί και να στέλνει τη μπάλα μόλις άουτ. Στο αμέσως επόμενο λεπτό και πάλι ο Πόνσε χάνει την ευκαιρία καθώς στο γύρισμα του Λιβάγια από τα δεξιά ο Αργεντινός βρήκε αέρα!

Η ΑΕΚ εξακολουθούσε να πιέζει προκειμένου να βρει το τέρμα που θα κλείδωνε και τη νίκη όμως η μπάλα δεν της έκανε το χατίρι. Στο 72’ ο Μπογέ έκανε το δεξί σουτ μέσα στην περιοχή μετά την πάσα του Αλμπάνη, αλλά νικήθηκε από τον Χουάντερσον και δεν κατάφερε να πετύχει χατ τρικ. Λίγο μετά το 80’ παραλίγο να το πληρώσει η ΑΕΚ καθώς ο Απόλλωνας έχασε μεγάλη ευκαιρία για την ισοφάριση. Συγκεκριμένα μετά από εκτέλεση κόρνερ από δεξιά, ο Ριβέρο έκανε την προβολή με το δεξί από τη μικρή περιοχή, αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ με την άμυνα της ΑΕΚ να έχει χάσει τη φάση.

ΑΕΚ: Τσιντώτας, Γκάλο, Τσόσιτς, Οικονόμου, Μπακάκης, Γαλανόπουλος, Κρίστιτσιτς, Μάνταλος, Μπακασέτας (46’ Λιβάγια), Μπογέ (83’ Άλεφ), Πόνσε (69’ Αλμπάνης)

ΑΠΟΛΛΩΝ: Χουάντερσον, Οριουέλα, Κοντοές (64’ Ακόστα), Βαφέας, Ναδάλες, Γκίνο (56’ Βάρκας), Ντούρσο, Ρώσση, Στάθης, Μπεντινέλι (80’ Ριβέρο), Ελ-Χελβέ