19.2
17:27

Έκαναν περίπατο και στην Δράμα οι Μάγκες!

Κώστας Κοσικίδης

Οι Κιτρινόμαυροι επικράτησαν με… περίπατο στη Δράμα με 17-29 της τοπικής ομάδας και συνέχισαν με νίκες το πρωτάθλημα, με την προσοχή όλων να στρέφεται πλέον για το ντέρμπι της Κυριακής (24/02, 17:00) με τον Ολυμπιακό Ξυνή.

Η ΑΕΚ μπήκε λίγο νωθρά στο παιχνίδι κάτι που το εκμεταλλεύτηκε η Δράμα, που μπήκε αποφασισμένα να βάλει δύσκολα στους Κιτρινόμαυρους, κάτι που το κατάφερε και άνοιξε αμέσως το σκορ στο ματς. Η ομάδα της Δράμας ακολουθούσε κατά πόδας τους Μάγκες στο σκορ, καθώς μέχρι το 16ο λεπτό στο ματς και μέχρι να πάρει η Ένωση το πρώτο τάιμ αουτ το σκορ ήταν ισόπαλο με 8-8.

Σε εκείνο το σημείο ο Νίκος Γραμματικός αφύπνισε τα παιδιά του και κατάφεραν ανεβάσουν το δείκτη του σκορ στο 8-11, έχοντας το προβάδισμα στο +3. Η Δράμα προσπάθησε να απαντήσει δεν τα κατάφερε, καθώς οι Κιτρινόμαυροι διατήρησαν μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου την διαφορά στο +3 με σκορ 10-13.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Δράμα μπήκε δυνατά στο ματς, και κατάφερε μέσα στα πρώτα λεπτά να φτάσει την διαφορά πάλι στο -1 και το σκορ 12-13. Όμως, η Ένωση αντέδρασε άμεσα και κατάφερε με ένα χτίσιμο σερί 0-8 να δημιουργήσει το 12-21 έχοντας το υπέρ της προβάδισμα των +9 τερμάτων.

Στη συνέχεια η Δράμα κατάφερε να σημειώσει μετά από ώρα ένα τέρμα και να σχηματίσει το 13-21, αλλά η Ένωση απάντησε φτάνοντας την διαφορά στα 10 τέρματα με σκορ 13-23. Απ’ εκεί και έπειτα η Δράμα προσπάθησε να ρίξει κι’ άλλο την διαφορά, χωρίς κανένα αντίκρισμα με την διαφορά να παραμένει στο +10. Μάλιστα, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού στα τελευταία λεπτά του ματς ανέβασε την διαφορά στο +12, με τελικό σκορ το 17-29.

Η Ένωση πέρασε περίπατο και απ’ την Δράμα επικρατώντας της τοπικής ομάδας με 17-29 και πλέον στρέφεται η προσοχή της για το Κυριακάτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» στο ΟΑΚΑ, θέλοντας να έχει στο πλευρό της τον κόσμο της Ένωσης.