18.2
10:30

Το «μαύρο κουτί» της συντριβής

Ένα δεύτερο ημίχρονο για κλάμματα, πλήρωσε η… απροπόνητη Ένωση και συνετρίβη απ’ τον Ολυμπιακό με 4-1, πολλά τα λάθη και οι ευθύνες τους βαραίνουν όλους.

Η ΑΕΚ μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια στο πρώτο ημίχρονο και αυτό φαινόταν απ’ τον τρόπο του παιχνιδιού της και την πίεση ψηλά στην άμυνα του Ολυμπιακού, καταφέρνοντας να πάρει το προβάδισμα από πολύ νωρίς στο ματς και χάρη σε αυτή την πίεση να δημιουργήσει αρκετά προβλήματα που δεν τα εκμεταλλεύτηκε στους Ερυθρόλευκους.

Η Ένωση με τον τρόπο παιχνιδιού της στο πρώτο ημίχρονο, θα μπορούσε να είχε σημειώσει κι’ άλλα γκολ αν ήταν πιο προσεκτική η ίδια στην τελική φάση. Παρόλα αυτά δεν το κατάφερε με την ίδια να πηγαίνει στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ της και ένα ολόκληρο γήπεδο να… βράζει για τους γηπεδούχους.

Όμως, η εικόνα του δευτέρου ημιχρόνου ήταν τελείως διαφορετική απ’ αυτή που έδειξε η ομάδα του Μανόλο Χιμένεθ στο πρώτο. Μια ΑΕΚ, εκτός τόπου και χρόνου νωθρή, να μην μπορεί να βγάλει αντίδραση στον τρόπο παιχνιδιού του Ολυμπιακού, αλλά πάνω απ’ όλα έδειχνε… σκασμένη, δίχως τρεξίματα εν’ αντιθέσει του αντιπάλου της.

Ήταν γνωστό και είχε φανεί και στα προηγούμενα παιχνίδια, ότι οι Κιτρινόμαυροι μετά το 60ο λεπτό αντιμετώπιζαν κάποια προβλήματα στα τρεξίματα τους, καθώς μετά από λίγο έσβηναν μηχανές και συντηρούσαν το υπέρ τους σκορ.

Κάτι τέτοιο όμως, δεν γίνεται να το κάνεις σε ένα ντέρμπι, καθώς ο Ολυμπιακός βελτίωσε τα λάθη του και πέρασε στην αντεπίθεση και χωρίς κανένα απολύτως πρόβλημα περιόρισε την… απροπόνητη (έτσι έδειχνε) ΑΕΚ στα καρέ της.

Απ’ το πολύ καλό στήσιμο του πρώτου ημιχρόνου και το διάβασμα του αντιπάλου, η Ένωση έδειχνε το άλλο άκρο στο δεύτερο ημίχρονο, έχοντας αρκετές ευθύνες και ο Μανόλο Χιμένεθ για τον τρόπο διαχείρισης των αλλαγών και την επιλογή των ποδοσφαιριστών που επέλεξε για να ρίξει στην μάχη.

Όλα τα παραπάνω ήταν ένα σύνολο πραγμάτων, μαζί με την 100% ευστοχία του Ολυμπιακού στο δεύτερο ημίχρονο, που σε τέσσερις φάσεις έκανε τέσσερα γκολ (δεν το είχε ξανά κάνει την εφετινή σεζόν), με την συντριβή να έρχεται για τους Κιτρινόμαυρους.

Οι ευθύνες βαραίνουν όλους όσους αγωνίστηκαν και συμμετείχαν στο ματς του «Γ. Καραϊσκάκης», αλλά σίγουρα βαραίνουν κι’ άλλους που δεν ήταν στο γήπεδο, αλλά είχαν το στήσιμο και τον έλεγχο της ομάδας απ’ την προετοιμασία και μετέπειτα.