17.2
17:20

Υποταγή της «Βασίλισσας» στο σπίτι της

Η Χιρόνα αν και έμεινε πίσω στο σκορ στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη Ρεάλ, έπαιξε εξαιρετικό ποδόσφαιρο στο δεύτερο ημίχρονο και υπέταξε με 2-1 τη «Βασίλισσα» μέσα στο σπίτι της.

Η διαφορά ανάμεσα στη Ρεάλ Μαδρίτης και τη Χιρόνα είναι κολοσσιαία. Ωστόσο, κι η Χιρόνα φοράει… στέμμα (το έχει στο σήμα της). Ουσιαστικά, θα λέγαμε ότι σήμερα στο «Σαντιάγκο Μπερναμπέου» ήταν η μόνη που φορούσε το στέμμα της, αφού η Ρεάλ φαίνεται να το… ξέχασε. Η «Βασίλισσα» ήταν πολύ κατώτερη των περιστάσεων και γνώρισε μια εντός έδρας ήττα – σοκ με 2-1 από τη Χιρόνα, η οποία έδειξε ποδοσφαιρικό θράσος κοιτώντας στα μάτια τη μεγάλη της αντίπαλο και φτάνοντας στη νίκη.

Μέτριος ήταν ο ρυθμός του αγώνα στην εκκίνησή του, αλλά δεν χρειάστηκε κιόλας να… φορτσάρει η Ρεάλ για να φτάσει στο γκολ. Αυτό ήρθε στο 25ο λεπτό μετά από μία σέντρα του Κρόος από δεξιά, την οποία αξιοποίησε με κεφαλιά ο Κασεμίρο. Συνεχίζοντας στο ρελαντί, η «Βασίλισσα» βρήκε δεύτερη φορά δίχτυα με τον Μαρσέλο στο 44′, όμως το γκολ ακυρώθηκε ως οφσάιντ, μια απόφαση που επιβεβαιώθηκε και από το VAR.

Στο δεύτερο μέρος, η Χιρόνα πήρε την απόφαση να βγει δυναμικά στο γήπεδο και να εκμεταλλευτεί τη χαλαρότητα των γηπεδούχων. Έτσι, έπειτα από πολιορκία για αρκετή ώρα γύρω από τα καρέ της Ρεάλ, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν πέναλτι στο 64′, όταν ο Ράμος ενέργησε σαν τερματοφύλακας για να αποτρέψει το γκολ σε σουτ τους Λουίζ. Ωστόσο, ο αρχηγός της Ρεάλ αντίκρισε την κίτρινη και όχι την κόκκινη κάρτα, όπως θα έπρεπε. Σε κάθε περίπτωση, ο Χιρόνα ισοφάρισε, αφού ο Στουάνι ευστόχησε στην εκτέλεση του πέναλτι.

Οι φιλοξενούμενοι, δεν αρκέστηκαν στην ισοπαλία και κυνήγησαν το δεύτερο γκολ, βλέποντας πως είναι μέσα στις δυνατότητές τους. Στο 70′ έφτασαν κοντά, όμως η προσπάθεια του Πόρτου σταμάτησε στο δοκάρι. Εντούτοις, πέντε λεπτά μετά ο ίδιος παίκτης πέτυχε με κοντινή κεφαλιά το 2-1, έπειτα από εντυπωσιακή απόκρουση του Κουρτουά σε καλοζυγισμένο πλασέ του Λοθάνο.

Στις καθυστερήσεις η Ρεάλ έμεινε με 10 παίκτες, καθώς ο Ράμος αντίκρισε τη δεύτερη κίτρινη κάρτα όταν επιχείρησε ένα ανάποδο ψαλίδι, με το οποίο δεν βρήκε μπάλα, αλλά τον αντίπαλο παίκτη. Έτσι, το 2-1 παρέμεινε μέχρι τέλους.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι Μαδριλένοι έμειναν στην 3η θέση, στο -9 από την πρωτοπόρο Μπαρτσελόνα και στο -2 από τη 2η Ατλέτικο Μαδρίτης.