17.2
13:47

Ψυχωμένη ΑΕΚ, “λύγισε” στα πέναλτι από τον Δούκα

Νωρίς τελείωσε το φετινό ταξίδι της ομάδας ποδοσφαίρου σάλας στο Κύπελλο Ελλάδος, καθώς η ΑΕΚ αποκλείστηκε στη Φάση των “16” από τον ΑΣΕ Δούκα στα πέναλτι με συνολικό σκορ 10-11 (4-4 κανονική διάρκεια και παράταση, 6-7 τα πέναλτι).

Οι περσινοί νικητές του θεσμού, παρ’ ότι έδειξαν τρομερά ψυχικά αποθέματα και δεν πτοήθηκαν τόσο από την ανατροπή του 2-0 σε 2-3, όσο και από το 3-4 στην παράταση, γνώρισαν την ήττα στα πέναλτι. Στο κλειστό του Καματερού βρέθηκαν και πολλοί φίλοι του “Δικεφάλου”, που παρά το προχωρημένο της ώρας (ο αγώνας ολοκληρώθηκε μετά τις 00:00) στήριξαν τον Γιάννη Ζιάβα και τους παίκτες του.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 5′ με τον Ταρνανίδη. Οι “κιτρινόμαυροι” συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και έχασαν μερικές ακόμα ευκαιρίες. Η ομάδα των εκπαιδευτηρίων δεν μπορούσε να αντιδράσει και έτσι, ο Ασημακόπουλος σκόραρε στο 16′ για το 2-0. Η “Ένωση” διατήρησε αυτό το σκορ έως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο Δούκας ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και πίεσε από το πρώτο λεπτό για τη μείωση του σκορ. Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα διατηρούσαν ανέπαφη την εστία τους με σωστή τακτική στην άμυνα, αλλά δεν μπορούσαν να διατηρήσουν τη μπάλα στην κατοχή τους. Αποτέλεσμα ήταν στο 25′, μετά από μία αναταραχή στην άμυνα, ο Δούκας να μειώσει σε 2-1. Μετά από άστοχη αντεπίθεση του “Δικεφάλου” ο τερματοφύλακας έβγαλε την μπάλα γρήγορα μπροστά και με μία πάσα οι “μπλε” ισοφάρισαν σε 2-2 από κοντά. Σαν να μην έφτανε αυτό, λίγα μόλις δευτερόλεπτα μετά τη σέντρα, οι φιλοξενούμενοι “έκλεψαν” τη μπάλα και προηγήθηκαν με 2-3. Η ΑΕΚ προσπάθησε να αντιδράσει και έχασε μία πολύ μεγάλη ευκαιρία σε προβολή του Αρτινού. Το παιχνίδι ισορρόπησε, αλλά ο Δελλαπόρτας με όμορφη κίνηση από δεξιά ισοφάρισε, με την κανονική διάρκεια να ολοκληρώνεται 3-3 παρά τις ευκαιρίες εκατέρωθεν.

Στην παράταση, δεν υπήρχαν πολλές φάσεις με τις δύο ομάδες να παίζουν σκληρή άμυνα. Τελικώς, ο Δούκας βρήκε δίχτυα εκμεταλλευόμενος ένα λάθος των “κιτρινόμαυρων”. Ο Γιάννης Ζιάβας επέλεξε να βγάλει τον τερματοφύλακα για να αγωνιστεί η “Ένωση” με παίκτη παραπάνω στην επίθεση, κερδίζοντας 10μετρο πέναλτι. Ο Θανασάι πήρε φόρα, ισοφάρισε σε 4-4 και έστειλε το παιχνίδι στα πέναλτι.

Εκεί, ήταν έυστοχοι οι Θανασάι, Μάνος, Ηλιάδης, Αρτινός και Δελλαπόρτας για την ΑΕΚ, ενώ το “5×5” πέτυχαν και οι φιλοξενούμενοι. Στη συνέχεια ο Ταρνανίδης είδε τον αντίπαλο τερματοφύλακα να του λέει “όχι”, με τον Θεοφίλου να αποκρούει με τη σειρά του και να διατηρεί την ΑΕΚ ζωντανή στο παιχνίδι της πρόκρισης. Ο Ζιάκας σκόραρε, ομοίως και ο αντίπαλος του, με τον Γιώτη να στέλνει την μπάλα άουτ. Έτσι, χάθηκε άδοξα η πρόκριση για την ομάδα μας, παρά την ψυχωμένη εμφάνιση όλων των παικτών που τα έδωσαν όλα.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα ποδοσφαίρου σάλας που στρέφεται πλέον στο Πρωτάθλημα, το Σαββατοκύριακο 02-03/03 όταν και θα οριστεί ο εντός έδρας 1ος προημιτελικός με την Επίλεκτη Ακαδημία.

ΑΕΚ – ΑΣΕ Δούκα 4-4 (3-3 κανονική διάρκεια, 4-4 παράταση, 6-7 πέναλτι)
Σκόρερς: Ταρνανίδης, Ασημακόπουλος, Δελλαπόρτας, Θανασάι.