17.2
21:34

Ένα ημίχρονο δεν φτάνει… ΑΕΚ!

Οι «κιτρινόμαυροι» κατάφεραν να διασυρθούν στην έδρα του Ολυμπιακού και ενώ στο ημίχρονο προηγούνταν στο σκορ! Τέσσερα γκολ στο δεύτερο μέρος οι «ερυθρόλευκοι» και τώρα τα κεφάλια μέσα…

Η ΑΕΚ μπήκε ψυχωμένη στο «Γ. Καραϊσκάκης» και πάγωσε τους φίλους των «ερυθρολεύκων» καθώς άνοιξε το σκορ μόλις στο 3ο λεπτό! Ο Βούκοβιτς έκανε λανθασμένη πάσα, ο Κλωναρίδης πήρε τη μπάλα, έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση από δεξιά, έκανε τη σέντρα για τον Λιβάγια, ο Σα έδιωξε ασταθώς στρώνοντας στον Πόνσε, ο οποίος πέτυχε ένα από τα εύκολα γκολ της καριέρας του από κοντά. Ο Ολυμπιακός προσπάθησε να στο 18ο λεπτό μετά από σέντρα του Φορτούνη, κακή έξοδο του Μπάρκα και κακό μαρκάρισμα του Τσόσιτς, ο Ντίας έκανε τη κεφαλιά η οποία όμως πέρασε πάνω από το οριζόντιο του γκολκίπερ της ΑΕΚ. Πέντε λεπτά αργότερα ο Τσόσιτς που δεν πατούσε καλά, έκανε μία ακόμα λάθος εκτίμηση γυρνώντας αδύναμα την μπάλα πίσω στον Μπαρκα, αλλά επί της ουσίας έστρωσε τη μπάλα στον Χασάν. . Ο Αυγύπτιος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα στον επερχόμενο Φορτούνη, ο οποίος ωστόσο έστειλε τη μπάλα αρκετά μέτρα άουτ.

Η ΑΕΚ ανέβασε και πάλι ρυθμούς και στο 25ο λεπτό ο Μάνταλος βρέθηκε απέναντι στον Σα, έκανε το πλασέ, αλλά ο Πορτογάλος κατόρθωσε να απομακρύνει. Η Ένωση βρέθηκε πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ σε ένα σημείο που και ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να βρει το γκολ της ισοφάρισης. Η επιθετική πολιορκία της ΑΕΚ συνεχίστηκε με γύρισμα του Λιβάγια από δεξιά στον Μάνταλο όπου έκανε το γυριστό και ο Σα ενστικτωδώς απόκρουσε σε κόρνερ. Λίγο αργότερα ο Τσιμίκας κάνει λάθος με τον Λιβάγια να πιάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και δεξιά όμως η μπάλα κόντραρε. Στο 37’ η ΑΕΚ πολύ κοντά στο δεύτερο γκολ καθώς ο Σισέ παραλίγο να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του! Δεν συνεννοήθηκε με τον Σα, ο οποίος τελικά άπλωσε το χέρι και έδιωξε σε κόρνερ μετά την κεφαλιά του Σενεγαλέζου. Στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Σα υπέπεσε σε ένα ακόμη λάθος, το οποίο δεν του κόστισε, διότι για καλή του τύχη ο Πόνσε που έκλεψε έφευγε αρκετά αριστερά και η άμυνα του Ολυμπιακού πρόλαβε να συγκροτηθεί.

ΟΧΙ ΜΟΝΟ ΔΕΝ ΜΠΗΚΕ, ΑΛΛΑ… «ΠΝΙΓΗΚΕ» ΣΤΟ ΛΙΜΑΝΙ ΜΟΝΗ ΤΗΣ

Στο δεύτερο μέρος οι ερυθρόλευκοι ανέβασαν την απόδοση τους όμως η ΑΕΚ είχε την ευκαιρία στο δίλεπτο να διπλασιάσει τα τέρματα της. Ο Πόνσε έφυγε ταχύτατα στην αντεπίθεση, πέρασε τη μπάλα δεξιά στον Κλωναρίδη, ο οποίος καθυστέρησε και χάθηκε η ευκαιρία να απειλήσει η ΑΕΚ! Στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Μάνταλος έκανε ένα σουτ που πέρασε ψηλά άουτ. Ο Ολυμπιακός στάθηκε τυχερός στην επόμενη φάση και ισοφάρισε τον δικέφαλο μετά από ωραίο σουτ του Καμαρά εκτός περιοχής καθώς η άμυνα της Ένωσης ολιγώρησε να διώξει τη μπάλα μακριά μετά από το ψαλιδάκι του Ποντένσε.

Η ΑΕΚ προσπάθησε να απαντήσει με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα στο 58’ όμως ο Σά μπλοκαρε εύκολα ενώ το σουτ του Μάνταλου λίγο αργότερα πέρασε πάνω από το δοκάρι του γκολκίπερ του Ολυμπιακού. Στο 72’ ο ΟΣΦΠ κάνει το 2-1 όταν η άμυνα της ΑΕΚ και πάλι δεν έβγαλε τη μπάλα μακριά με τον Φορτούνη να στέκεται όρθιος και με το αριστερό να στέλνει τη μπάλα στο αριστερό δοκάρι του Μπάρκα και στη συνέχεια στα δίχτυα.

Το τραγικό δεύτερο μέρος για την ΑΕΚ συνεχίστηκε με τον Ποντένσε να αξιοποιεί τη μπαλιά του Τοροσίδη, Μπακάκης και Τσόσιτς δεν κατάφεραν να σταματήσουν τον… Πορτογάλο, ο οποίος μπήκε στην περιοχή από δεξιά, έκανε το γύρισμα και ο Χασάν με πλασέ στην κίνηση έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα. Και σαν να μην έφτανε αυτό στο 87’ ο Φορτούνης έφυγε στην πλάτη της άμυνας της ΑΕΚ μετά από μπαλιά του Γκιλιέρμε, βρέθηκε απέναντι στον Μπάρκα, τον ξεπέρασε και με πλασέ προ κενής εστίας ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-1 που ήταν και το τελικό.

Ολυμπιακός: Σα- Μεριά, Σισέ, Βούκοβιτς (46’ Τοροσίδης), Τσιμίκας, Γκιλιέρμε, Καμαρά, Ντίας (46’ Χριστοδουλόπουλος), Φορτούνης, Ποντένσε- Χασάν

ΑΕΚ: Μπάρκας, Γκάλο, Τσόσιτς, Οικονόμου, Μπακάκης, Αλέφ (78’ Γαλανόπουλος), Σιμόες, Κλωναρίδης (57’ Μπακασέτας), Λιβάγια, Μάνταλος (85’ Αλμπάνης), Πόνσε