16.2
15:10

Στους «8» του Challenge Cup οι Μάγκες!

Κώστας Κοσικίδης

Η Ένωση επικράτησε με 35-25 της Ραμάτ Χασρόν και έκλεισε το εισιτήριο της, για τους “8” του Challenge Cup, συνεχίζοντας την Ευρωπαϊκή της πορεία με στόχο τον τελικό. Με πολύ καλό χάντμπολ και χωρίς αν δεχτεί πίεση οι Μάγκες πήραν την πρόκριση!

Το ματς

Η ΑΕΚ θέλοντας να δείξει απ’ την αρχή τις προθέσεις της, μπήκε πολύ δυνατά και αποφασισμένα στο ματς καταφέρνοντας να πάρει από νωρίς προβάδισμα με διαφορά με την συμπλήρωση του πρώτου δεκαλέπτου να βρίσκεται το σκορ στο 8-3 υπέρ του Δικεφάλου.

Απ’ εκεί και έπειτα η Ραμάτ Χασρόν ανέβασε την απόδοση της, προσπαθώντας να ρίξει την διαφορά, κάτι που το κατάφερε, φτάνοντας το σκορ στο 8-6. Η Ένωση πάλι εκεί ξέφυγε στο σκορ φτάνοντας την διαφορά στο +5, με σκορ 14-9, αλλά οι Ισραηλινοί μπόρεσαν και επανήλθαν, καθώς εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη των Κιτρινόμαυρων και λίγο πριν την λήξη του ημιχρόνου μείωσαν στο γκολ με 16-15. Το σκορ ημιχρόνου, 17-15 το σχημάτισε με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι ο Μπάλαζ.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Ραμάτ μπήκε δυνατά και μείωσε στο γκολ, αλλά η ΑΕΚ απάντησε γρήγορα με τέσσερα γκολ, κάνοντας το σκορ 21-16. Η ομάδα του Ισραήλ προσπάθησε να μειώσει και το έκανε φτάνοντας το σκορ στο 21-19, αλλά και πάλι οι Μάγκες πήραν φόρα και ανέβασαν την διαφορά στα 7 γκολ με το 27-20.

Απ’ εκείνη την στιγμή η Ένωση συντηρούσε το υπάρχον προβάδισμα της, με τους Ισραηλινούς να μην μπορούν να την ξανά πλησιάσουν. Η ομάδα του Νίκου γραμματικού ανέβασαν την διαφορά στο +10 με 35-25, που ήταν και το τελικό σκορ, με την ΑΕΚ να παίρνει την πρόκριση της για τους «8» του Challenge Cup.

Στα Προημιτελικά της διοργάνωσης οι Μάγκες θα αντιμετωπίσουν τον νικητή απ’ το ζευγάρι Βουκουρέστι – Ντούκλα Πράγα, με την ομάδα της Ρουμανίας να έχει το προβάδισμα απ’ το πρώτο ματς που νίκησε με 28-23 τους Τσέχους.