16.2
16:41

Έχασε το ντέρμπι η ΑΕΚ Κ19

Δεν μπόρεσε η ΑΕΚ Κ19 να επικρατήσει επί του Ολυμπιακού εκτός έδρας, με αποτέλεσμα να ηττηθεί με 3-1. Ο Πατρινός το γκολ των φιλοξενούμενων.

Η ομάδα Κ19 της ΑΕΚ ηττήθηκε με 3-1 από την αντίστοιχη του Ολυμπιακού στον εκτός έδρας αγώνα για την 21η αγωνιστική του Πρωταθλήματος Κ19 της Super League 2018-19 που πραγματοποιήθηκε στις εγκαταστάσεις του Ρέντη.

Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με κοντινή κεφαλιά του Γκοτζαμανίδη μετά από την εκτέλεση φάουλ του Τσερκώνη στο 9ο λεπτό, με την ομάδα του Νίκου Κωστένογλου να χάνει ευκαιρίες για την ισοφάριση με τις προσπάθειες του Χριστόπουλου, του Μπούση και του Μπότου στο πρώτο ημίχρονο.

Με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου (46′) η Ένωση ισοφάρισε, χάρη στο κοντινό πλασέ του Θανάση Πατρινού έπειτα από απόκρουση του τερματοφύλακα Καραργύρη σε τεχνικό σουτ του Χρήστου Γιούση, για να διαμορφώσουν το τελικό 3-1 ο Μπουλάρι, με γυριστό βολέ μέσα από την μεγάλη περιοχή στο 78′, και ο Σουρλής με διπλή προσπάθεια εννέα λεπτά αργότερα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

Ολυμπιακός (Ρικάρντο Μαρτίνς Πέρες): Καραργύρης, Τσάβος, Γκοτζαμανίδης, Πέιος, Μαρτίνης, Ξενιτίδης (αρχηγός), Νεοφυτίδης, Τσερκώνης (66′ Μαρίνος), Σουρλής, Ντότης (59′ Ντουμάνης), Βοΐλης (39′ Μπουλάρι)

ΑΕΚ (Νίκος Κωστένογλου): Τάφας, Σταμούλης, Τσιβελεκίδης, Μπούσης, Αρβανίτης, Μπογκντάνι (81′ Τσέλιος), Σαρδέλης (84′ Μάρκου), Μπότος, Χριστόπουλος, Γιούσης (αρχηγός), Πατρινός (69′ Μαχαίρας)

Διαιτητής: Γεώργιος Φίτσας (Δυτ. Αττικής)
Βοηθοί: Ανδρέας Καντανολέων, Δημήτρης Νατσιόπουλος (Δυτ. Αττικής)