16.2
18:46

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στη Θεσσαλονίκη

Στέρεψε η ψυχολογία της «Ενωσης» και ηττήθηκε από τον Ηρακλή με 3-0.

Η ανδρική ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ φεύγει από Θεσσαλονίκη με άδεια τα χέρια, αφού δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη. Η Ένωση ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Ηρακλή για την 16η αγωνιστική του Πρωταθλήματος της Volleyleague και πρέπει μέχρι τέλους να παλέψει για τον κάθε βαθμό, αφού τα περιθώρια στενεύουν.

Στο ξεκίνημα του αγώνα η ΑΕΚ βρισκόταν μπροστά στο σκορ με 4-2, ενώ ο Ηρακλής την ακολουθούσε από κοντά χωρίς να ξεφεύγει. Οι «Θεσσαλονικέις» σταμάτησαν στο 8-12 να ακολουθούν τους ρυθμούς της «Ένωσης» που ξέφυγε στο +4. Στην συνέχεια, ο Ηρακλής σοβαρεύτηκε και μείωσε στο 11-12, αλλά ο Τζιουμάκας με καρφί ξανά ανέβασε στο +2 και το 11-13. Ο «Γηραιός» κατάφερε να ισοφαρίσει στο 13-13 και έπειτα να περάσει για πρώτη φορά στο σετ με 15-14. Στο 23-18 ο Ηρακλής ανέβηκε για πρώτη φορά στο +5, ενώ πήρε και το σετ με 25-19.

Στο δεύτερο σετ η ΑΕΚ έδειξε να μην μπορεί να αντιδράσει και έμεινε από νωρίς πίσω στο σκορ (8-5). Η Ένωση αντιμετώπισε προβλήματα σε μπλοκ και υποδοχή και έτσι ο Ηρακλής βρήκε την ευκαιρία να κάνει το παιχνίδι του (15-10). Τα πολλά λάθη και τα προβλήματα των «κιτρινόμαυρων» δεν τους έδωσαν την ευκαιρία να ανατρέψουν το σκηνικό και έτσι έμειναν πίσω στο σκορ με 2-0 στα σετ (25-17).

Κακό ξεκίνημα και στο τρίτο σετ για την ΑΕΚ που έμεινε πίσω με 3-1. Η «Ένωση» δεν μπορούσε ούτε σε αυτό το σετ να ανταγωνιστεί τον Ηρακλή που είχε πάρει για τα καλά έδαφος, ωστόσο έκανε ένα σερί με άσους του Στοϊλοβιτς και πλησίασε (10-9). Σε αυτό το σετ η ΑΕΚ εμφανίστηκε πιο ανταγωνιστική, όμως οι γηπεδούχοι κατάφεραν να το πάρουν με 25-21 και το παιχνίδι με 3-0.

Τα σετ: 25-19, 25-17, 25-21.