15.2
23:49

ΑΕΚΑΡΑ φέρε μας το Κύπελλο… ΤΟ ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ

Μεγάλη εμφάνιση από την ΑΕΚ που κατάφερε να πάρει εύκολα τη νίκη με σκορ 64-86 και να προκριθεί το στον τελικό του Διηπειρωτικού Κυπέλλου.

Στον πρώτο ημιτελικό του Final four του Διηπειρωτικού Κυπέλλου (Intecontinental Cup) πέτυχε μια μεγάλη νίκη κόντρα στους πρωταθλητές Αργεντινής και του Ligas de las Americas. Ειδικότερα, η Βασίλισσα στο πρώτο ημίχρονο έβγαλε δυνατή άμυνα καταφέρνοντας να πάρει τα περισσότερα ριμπάουντς με τους περισσότερους παίκτες να είναι αποτελεσματικοί και να ευστοχούν δείχνοντας τη δυναμικότητα του ρόστερ της. Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κράτησε τα ηνία του αγώνα παίρνοντας εύκολα τη νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, η Ένωση ξεκίνησε νευρικά και αγχωμένα με το σκορ να παραμένει χαμηλό. Συγκεκριμένα, η Βασίλισσα ξεκίνησε δυνατά με τρίποντο του Σαντ Ρος με τους Αργεντινούς να μειώνουν σε 2-3 και στη συνέχεια να περνάνε μπροστά (6-5) διατηρώντας ένα μικρό προβάδισμα μέχρι που η ΑΕΚ έδεσε την άμυνα της και πέρασε μπροστά με το Τζέιμς (12-13). Η Ένωση αύξησε και άλλο τη διαφορά με τρίποντο και πάλι του Τζέιμς, ενώ ο καταπληκτικός Λαρεντζάκης σημείωσε και άλλο τρίποντο κάνοντας το τελικό 12-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ έδειξε τη δυναμικότητα της ξεκινώντας με ένα τρίποντο και πάλι από το Σαντ Ρος, ενώ η Βασίλισσα ξέφυγε στο 19-40 χάρη στην καταπληκτική της άμυνα, με ένα σερί 13 πόντων και αναγκάζοντας τη Σαν Λορεντζο να πάρει ταιμ αουτ. Στη συνέχεια, η Ένωση αύξησε τη διαφορά στους +23 (22-45) με την ΑΕΚ να πηγαίνει στα αποδυτήρια με σκορ 26-45.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ παρόλο που παρέμεινε μπροστά έχασε για λίγο τη συγκέντρωσή της. Καταλυτικός σε αυτή την περίοδο ήταν ο Τζόρνταν Θίοντορ ο οποίος πέτυχε 8 πόντους αλλά και καλή άμυνα. Οι Αργεντίνοι στο ξεκίνημα μείωσαν με τρίποντο στους 29-45, ενώ η ΑΕΚ έριξε το ρυθμό της και το 39-52 με το Λούκα Μπάνκι να παίρνει ταιμ αουτ. Ωστόσο, η Ένωση έφτασε τη διαφορά στους +18 (43-61) με το σκορ να καταλήγει στο 54-68.

Στην 4η περίοδο η Σαν Λορέντζο μείωσε με ένα δίποντο (56-68), με το Θιοντορ να ευστοχεί για το 56-70 φτάνοντας τους 10 πόντους. Ωστόσο, η ΑΕΚ κλείδωσε την πρόκριση με τρίποντο του Μωραϊτη (60-86) με την Ένωση να φτάνει τη διαφορά στους +26 και τους Αργεντινούς να έχουν πετάξει “λευκή πετσέτα”. Το ματς ολοκληρώθηκε με σκορ 64-86.