08.2
08:42

Στους… 13 ανέμους ο Ηνίοχος από τους Αετούς!

Με το εξωπραγματικό 13-1 επικράτησε η ΑΕΚ του Ηνίοχου εκτός έδρας για την 20η αγωνιστική της Futsal Superleague και παρέμεινε στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι παίκτες του Γιάννη Ζιάβα δεν αντιμετώπισαν την παραμικρή δυσκολία, έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ και με τον Θανασάι να πετυχαίνει 5 τέρματα έφτασαν στην ευρεία νίκη. Μάλιστα, η “Ένωση” απέναντι στον ίδιο αντίπαλο στον πρώτο γύρο είχε σημειώσει και πάλι 13 τέρματα.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ πίεσε από το ξεκίνημα και μπορεί να μην βρήκε δίχτυα στο πρώτο πεντάλεπτο, όμως στη συνέχεια… ξέφυγε. Συγκεκριμένα, από το 7ο έως το 9ο λεπτό οι “κιτρινόμαυροι” πέτυχαν 5 (!) γκολ, “καθαρίζοντας” επί της ουσίας την αναμέτρηση. Ζιάκας, Μάνος, Θανασάι, Δελλαπόρτας και ξανά ο Θανασάι έστειλαν την μπάλα στο βάθος της εστίας του Ηνίοχου. Σαν να μην έφταναν αυτά, ο Ζιάκας χρίστηκε για δεύτερη φορά σκόρερ, καθώς στο 12′ με όμορφο πλασέ σημείωσε το 0-6. Στο 15′ οι τυπικά γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-6, ενώ ο Μπελτσίδης με μεγάλη απόκρουση σε εξάμετρο πέναλτι διατήρησε το σκορ σε αυτό το επίπεδο. Έτσι, στην εκπνοή του ημιχρόνου ο Ασημακόπουλος πέτυχε το 1-7.

Στο δεύτερο ημίχρονο, δεν άργησε ο Δημήτρης Θανασάι να ξαναβρει δίχτυα, με τον πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος να κάνει χατ τρικ (1-8). Το χορό τον γκολ συνέχισε ο Γιώτης (29′), με τον Θανασάι να “εκτελεί” για άλλη μία φορά τον αντίπαλο τερματοφύλακα (1-10). Ο Ηλιάδης στο 34′ πρόσθεσε και εκείνος το όνομά του στον πίνακα των σκόρερς, ο Γιώτης έκανε το 1-12 και ο MVP του αγώνα Δημήτρης Θανασάι “έγραψε” με το 5ο προσωπικό του τέρμα το τελικό 1-13.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ομάδα ποδοσφαίρου σάλας την Δευτέρα (11/02), όταν και φιλοξενείται στην έδρα του Νέου Ικονίου για την 21η και προτελευταία αγωνιστική.

Ηνίοχος – ΑΕΚ 1-13