06.2
18:43

Με σβηστές μηχανές τον Φοίβο οι Μάγκες!

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ επικράτησε με 28-13 επί του Φοίβου Συκεών, χωρίς να πιεστεί ιδιαίτερα και πλέον στρέφεται στην ευρωπαϊκή της Σαββατιάτικη μάχη στο Ισραήλ. Ντεμπούτο για τον Ροζαβόλγκι.

Το ματς

Οι Μάγκες μπήκαν πολύ δυνατά στον αγώνα, θέλοντας να πάρουν γρήγορα διαφορά και να κλειδώσουν την υπόθεση νίκη, κάτι που το κατάφεραν καθώς μετά το πρώτο τέταρτο η Ένωση προηγούνταν με έξι γκολ και με σκορ 9-3.

Όσο περνούσε η ώρα, οι Κιτρινόμαυροι έδειχναν την υπεροχή τους απέναντι στον Φοίβο Συκεών που δεν μπορούσε να αντιδράσει δείχνοντας παγιδευμένος στο παιχνίδι της ομάδας του Νίκου Γραμματικού, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα οι δυο ομάδες να πάνε με το +10 υπέρ της ΑΕΚ στα αποδυτήρια και με σκορ 15-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο και παρά τις αλλαγές που ξεκίναγε σταδιακά να κάνει ο προπονητής της ΑΕΚ, μεγάλωσε ακόμα περισσότερο καταφέρνοντας μετά από δέκα λεπτά στο δεύτερο ημίχρονο, να έχει σημειώσει μόνο ένα γκολ ο Φοίβος Συκεών και το σκορ να έχει φτάσει στο 22-6.

Η Ένωση όσο περνούσε η ώρα άλλαζε και τα πρόσωπα που αγωνιζόντουσαν στο ματς, αλλά παράλληλα έσβηναν και μηχανές ενόψει του Ευρωπαϊκού αγώνα του Σαββάτου στο Ισραήλ. Κάτι τέτοιο είχε ως αποτέλεσμα ο Φοίβος να μειώσει, αλλά σε καμία περίπτωση να μην απειλήσει τον Δικέφαλο, που επικράτησε στο τέλος με 28-13.

Πλέον, οι Μάγκες στρέφονται στο ματς του Σαββάτου απέναντι στην Ισραηλινή, Ραμάτ Χασρόν για το πρώτο ματς της φάσης των 16 για το Challenge Cup.

Τα πεντάλεπτα: 2-0, 4-1, 6-3, 9-3, 12-4, 15-5 (ημχ), 19-5, 22-6, 22-8, 23-9, 26-11, 28-13.

ΑΕΚ (Γραμματικός): Γεωργιάδης 3, Ζαμπούνης 1, Συγγάρης, Ροζαβόλγκι, Μπάλας 5, Μαντζόπουλος, Αλβανός 1, Μπάγιος, Μπαλάσκας 2, Παπαδιονυσίου 2, Δομπρής, Μυλωνάς 1, Νταρσουλάν 2, Αργυρού 4, Παλεβίτσιους 5, Βραζάλιτσα 2.

Φοίβος (Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πατραμάνης 1, Μαρκατάτος, Δέσπος 2, Ζέλιτς 1, Αθανασιάδης, Γιαγκούλας, Μανωλούδης 1, Μαργαρίτης 2, Σιγγιρίδης, Παπαγεωργίου, Δεληζάνος 2, Τσιντίδης 4, Μήγγας.

Διαιτητές: Χρηστίδη –Κουτσός. Δίλεπτα: 0-2. Πέναλτι: 2/3 – 3/5.