06.2
20:10

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στο Μετς

Οι «κιτρινόμαυροι» έχασαν με 3-0 από τους «Πράσινους» και δεν συνεχίζουν στο θεσμό του Κυπέλλου.

Η «Ένωση» ηττήθηκε με 3-0 σετ από τον Παναθηναϊκό στον αγώνα για την φάση των «16» του Κυπέλλου Ελλάδας στο κλειστό γήπεδο του Μετς, καθώς δεν έδειξε το πρόσωπο που έπρεπε στον αγωνιστικό χώρο με αποτέλεσμα να χαρίσει το εισιτήριο για τους «8» στο «Τριφύλλι».

Το παιχνίδι στο ξεκίνημά του ήταν μοιρασμένο (8-8). Η ΑΕΚ έμενε κοντά στο σκορ και δεν άφηνε τον Παναθηναϊκό να ξεφύγει (13-13), ωστόσο ο Παναθηναϊκός ξέφυγε για λίγο στο 15-18 αφήνοντας πίσω την «Ένωση».Η ΑΕΚ δεν βρήκε λύσεις ούτε στην συνέχεια, με τους «πράσινους» να παίρνουν εύκολα το πρώτο σετ με 25-18 κάνοντας το 1-0 στα σετ.

Στο δεύτερο σετ ξεκίνησαν καλά και οι δύο ομάδες ,με τον αγώνα να πηγαίνει πάλι πόντο -πόντο, αλλά οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να εκμεταλλευτούν κάποια κενά της Ένωσης και να προηγηθούν (10-16). Η ΑΕΚ παρά την προσπάθεια δεν κατάφερε να πλησιάσει την αντίπαλη ομάδα στο σκορ και έμεινε πίσω καθ’ όλη την διάρκεια του σετ με τον Παναθηναϊκό να κατακτά και το δεύτερο σετ με 25-20.

Η ΑΕΚ  στο τρίτο σετ μπήκε πιο δυνατά και κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα (6-4), το οποίο ροκάνισε ο Παναθηναϊκός. Η Ένωση, όμως πήρε εκ νέου τα ηνία (10-7) και στη συνέχεια υπήρξε νέα ισοπαλία (12-12). Στο 12-13 ο Παναθηναϊκός πέρασε για πρώτη φορά μπροστά στο σετ. Η ΑΕΚ έβαλε δύσκολα στους «πράσινους» στην εξέλιξη του αγώνα φτάνοντας στην ισοφάριση με 24-24, όμως ο Παναθηναϊκός κατάφερε να πάρει το σετ με 26-24 και τον αγώνα με 3-0.