02.2
21:50

Άνετα τα κορίτσια της ΑΕΚ, 3-1 τον ΖΑΟΝ!

Μία ακόμα νίκη για τα κορίτσια της ΑΕΚ στο κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας, αυτή τη φορά κόντρα στον ΖΑΟΝ, με τις “κιτρινόμαυρες” να επικρατούν με 3-1 σετ.

Δυνατά μπήκε η ΑΕΚ στο πρώτο σετ κόντρα στον ΖΑΟΝ, αποκτώντας μια διαφορά 6 πόντων (8-2). Ο “Δικέφαλος” δεν άφησε περιθώρια στην ομάδα της Κηφισιάς, προηγήθηκε ακόμα και με 9 πόντους (20-11) και κατέκτησε το σετ με 25-17.

Τα πράγματα στο δεύτερο σετ άλλαξαν και ο ΖΑΟΝ μπήκε δυνατά (1-3). Η ΑΕΚ με την Τοτσίδου στο σέρβις πήρε 5 πόντους και απέκτησε μια σημαντική διαφορά (6-3). Η φιλοξενούμενη ομάδα κατάφερε και πέρασε ξανά μπροστά στο σκορ με 8-9, με την “Ένωση” να παίζει πιο οργανωμένα και να ξεφεύγει με 19-13, φτάνοντας στο 2-0 σετ με 25-17.

Ο ΖΑΟΝ και στο τρίτο σετ μπήκε δυνατά, παίρνοντας ξανά διαφορά 3 πόντων (1-4). Η ΑΕΚ δεν έχασε την ψυχραιμία της, έμεινε κοντά στο σκορ (3-4, 3-5) και κατάφερε να περάσει μπροστά με 8-6. Το παιχνίδι στην συνέχεια έγινε ντέρμπι, με την πρωτοκαθεδρία σκορ να εναλλάσσεται συνεχώς. Η ομάδα της Κηφισιάς ήταν πιο ψύχραιμη και κατάφερε να πάρει το σετ με 23-25.

Η ΑΕΚ αφυπνίστηκε και στο τέταρτο σετ προηγήθηκε με 4-0. Η ομαδα του ΖΑΟΝ δεν το έβαλε κάτω, ισοφάρισε σε 5-5, δίνοντας ξανά την σημασία του ντέρμπι στο σετ. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ μέχρι το 13-13. Σε εκείνο το σημείο οι “κιτρινόμαυρες”… πάτησαν γκάζι και πήραν το σετ με 25-16 και τη νίκη με 3-1 σετ.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ, το Σάββατο (09/02) κόντρα στον ΠΑΟΚ στο ντέρμπι κορυφής της 15ης αγωνιστικής της Pre League στο Σχολικό Κλειστό της Νέας Φιλαδέλφειας.

ΑΕΚ – ΖΑΟΝ 3-1