28.1
00:01

Διακρίσεις σε όλες τις κατηγορίες για την ΑΕΚ

Πολλές επιτυχίες για την ομάδα ποδηλασίας της ΑΕΚ στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Cyclo-Cross.

Εκτός από το ασημένιο μετάλλιο του Χάρη Καστραντά στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ποδηλασίας Cyclo-Cross που συνδιοργάνωσε η Ελληνική Ομοσπονδία Ποδηλασία η Ένωση είχε και άλλες επιτυχίες.

Στην κατηγορία Μάστερ ο Τάσος Καβαλιεράτος πέτυχε σπουδαία 6η θέση, μιας και η κατηγορία ήταν ενιαία σε όλες τις ηλικιακές κατηγορίες, αφού ο Καβαλιεράτος ανήκει στην Β’, ο οποίος τερμάτισε κυριολεκτικά με το ποδήλατό του στην πλάτη. Ο Διονύσης Πλατσάκης τερμάτισε στην 12η θέση από τους 14 συνολικά αθλητές, λόγω του ότι έπαθε λάστιχο, και δεν εγκατέλειψε για να δώσει βαθμό στην ΑΕΚ.

Στους υπόλοιπους αγώνες ΜΤΒ ΟΠΕΝ που έλαβαν μέρος όλα τα Αττικά σωματεία με πλήθος αθλητών, ο Αλέξανδρος Αλετράς ήρθε 2ος στην Μάστερ Α’, και ο Βασίλης Σουχλέρης 4ος στην Β’.

Στις Ακαδημίες της ΑΕΚ, ο Ιάσονας Μαντάς κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στους παμπαίδες, ενώ διακρίθηκαν ο Αιμίλιος Καβαλιεράτος και ο Γιάννης Κουρούνης 4η και 5η θέση, αντίστοιχα στα μίνι μικρά.