22.1
20:28

Ισοπέδωσε τον Διομήδη και βλέπει… τελικό!

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ εμφανίστηκε ισοπεδωτική απέναντι στον Διομήδη Άργους, επικρατώντας με 26-16, καταφέρνοντας να πάρει προβάδισμα για πρόκριση στον τελικό ενόψει του δεύτερου αγώνα για τα ημιτελικά, της επόμενης εβδομάδας στο Άργος.

Το ματς

Η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στο ματς και παρότι ο Διομήδης στα πρώτα πέντε λεπτά έδειχνε πως μπορεί να ακολουθήσει τους Κιτρινόμαυρους στο σκορ, στην πορεία δεν μπόρεσε και η Ένωση πήρε κεφάλι στο σκορ, με ένα σερί 5-0, δημιούργησε το 8-3.

Στη συνέχεια ο Διομήδη βελτίωσε την άμυνα του, αλλά δεν κατάφερε να βρει λύση στην επίθεση για να προχωρήσει στην μείωση του σκορ. Η Ένωση κι’ έτσι κατάφερε να βρει λύσεις επιθετικά, καταφέρνοντας να κρατήσει την υπέρ της διαφορά (+7) και να πάει στα αποδυτήρια με το σκορ 12-5.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Δικέφαλος, μπήκε το ίδιο δυνατά καταφέρνοντας να ανεβάσει την διαφορά στο +9 με δυο γρήγορα γκολ. Η ομάδα του Άργους κατέβασε στη συνέχεια την διαφορά πάλι στους εφτά πόντους με σκορ 14-7. Όμως, η ομάδα του Νίκου Γραμματικού απάντησαν ανεβάζοντας κι’ άλλο την διαφορά (+11), κάνοντας το σκορ 19-8.

Οι Μάγκες συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και στο δεύτερο ημίχρονο και όσο περνούσε η ώρα, ανέβαζαν κι’ άλλο την απόδοση τους, αλλά και την διαφορά. Ο Διομήδης απ’ την πλευρά του κατάφερε να μειώσει, και να ρίξει την διαφορά στους δέκα πόντους, την οποία κράτησε μέχρι το τέλος και η Ένωση επικράτησε με 26-16, έχοντας το προβάδισμα υπέρ τους για το δεύτερο ματς της ημιτελικής φάσης, την επόμενη εβδομάδα στο Άργος (30/01).