19.1
23:26

Με ανατροπή τα κορίτσια πήραν τη νίκη απέναντι στην Άρτεμις Κορυδαλλού

Ζωή Κοντούλη

Με τεράστια ανατροπή η ΑΕΚ κατάφερε να νικήσει με 3-2 σετ την Άρτεμις Κορυδαλλού.

Αγχωτική νίκη πήρε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ στη Νέα Φιλαδέλφεια. Η Ένωση προηγήθηκε με 1-0, ωστόσο οι φιλοξενούμενες έκαναν το 2-1, με τις κιτρινόμαυρες  να αντιδρούν. Η Ένωση πέτυχε μια τεράστια νίκη στο τάι μπρέικ (3-2 σετ), στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος της Pre League παίρνοντας τους δύο βαθμούς.

Το παιχνίδι αρχικά ήταν μοιρασμένο (6-6), ωστόσο η ΑΕΚ έκανε ένα σερί (11-8) και πήρε τα ηνία καταφέρνοντας να πάρει το πρώτο σετ (25-16), αλλά στην συνέχεια του δεύτερου (23-25) και του τρίτου σετ (15-25) δεν τα πήγε πολύ καλά, χάνοντας πολλούς πόντους από την «κακή» υποδοχή.

Συγκεκριμένα, η Ένωση έδειξε να αντιμετωπίζει πρόβλημα σε μπλοκ και υποδοχή με  την Άρτεμις Κορυδαλλού να εκμεταλλεύεται τα λάθη της ΑΕΚ και προηγήθηκε (2-5). Παρά την προσπάθεια αντίδρασης της ΑΕΚ (11-11), δεν τα κατάφερε με την Άρτεμις να κάνει το 1-1 στα σετ (23-25).

Στο τρίτο σετ η ομάδα του Κορυδαλλού  έχτισε μια διαφορά ασφαλείας (9-12) με την Ένωση να μη μπορεί να συγκεντρωθεί με συνεχή λάθη στην άμυνα και την επίθεση. Έτσι, η Άρτεμις έκανε το 15-25 και κατάφερε να προηγηθεί με 2-1 στα σετ.

Το τέταρτο σετ  ξεκίνησε μέτρια για την ΑΕΚ, όμως βγάζοντας αντίδραση κατάφεραν γρήγορα να καλύψουν την διαφορά των πόντων και να το πάρουν, ισοφαρίζοντας 2-2 στα σετ ξεσηκώνοντας το λαό της.

Στο τάι μπρέικ, ΑΕΚ και Άρτεμις ήταν ισόπαλες (3-3), αλλά με ένα ξέσπασμα η Ένωση πήρε τα ηνία (5-3) και συνέχισε στον ίδιο ρυθμό (7-4), παίρνοντας τη νίκη με 3-2 στα σετ (15-8).

Τα σετ: 25-16, 23-25, 15-25, 25-22, 15-8.