16.1
21:17

Βασίλισσα για φίλημα!

Πένυ Μακρή

Η Βασίλισσα επικράτησε με 80-56 επί της Ντιζόν με πολύ καλό μπάσκετ, παραμένοντας μόνη πρώτη στον βαθμολογικό πίνακα του ομίλου της. Ακόμα μια μεγάλη εμφάνιση για τους Χάντερ (22π.), Λαρεντζάκη (6π.), πολύ καλός ο Θίοντορ (5π.).

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καλά το ματς με αποτέλεσμα η Ντιζόν πήρε αμέσως προβάδισμα, αφήνοντας πίσω τους Κιτρινόμαυρους στο -7 με σκορ 1-8, αναγκάζοντας τον Μπάνκι να πάρει γρήγορα τάιμ αουτ για να αφυπνίσει τους παίκτες του, κάτι που το πέτυχε. Η Ένωση απ’ εκεί και έπειτα έφερε το ματς τούμπα και πήρε προβάδισμα για πρώτη φορά στο ματς με σκορ 12-11. Η πρώτη περίοδος τελείωσε όμως με την ΑΕΚ να βρίσκεται πίσω στο ματς και την Ντιζόν να προηγείται με 14-15.

Στην δεύτερη περίοδο η Βασίλισσα μπήκε αποφασισμένη για να πάρει προβάδισμα και διαφορά. Κάτι που το κατάφερε και βρέθηκε γρήγορα στο +8 και με σκορ 28-20. Η Ντιζόν εκμεταλλεύτηκε μια χαλαρότητα που έδειξαν οι Κιτρινόμαυροι στην πορεία και έριξαν την διαφορά με ένα σερί 3-8 στο 31-28. Η ομάδα του Λούκα Μπάνκι δεν επέτρεψε να πλησιάσει περισσότερο στο σκορ πηγαίνοντας πάλι στο +6 και με το σκορ στο 36-30, που ήταν και το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου.

Το δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε με πατημένο το γκάζι και κατάφερε στο πρώτο πεντάλεπτο της τρίτης περιόδου να πάρουν μια διαφορά  στο +11 με σκορ 48-37 απέναντι στους Γάλλους. Απ’ εκεί και έπειτα η Ντιζόν προσπάθησε να βγάλει αντίδραση, αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς η εκστασιασμένη Βασίλισσα ανέβασε το σκορ στο 56-37, κρατώντας στα χέρια της μια διαφορά 19 πόντων, που στη συνέχεια ανέβηκε στους 23, που τελείωσε η τρίτη περίοδο με 62-59.

Η Βασίλισσα που είχε μετατρέψει σε περίπατο το ματς, συνέχισε στο ίδιο τέμπο και στην τέταρτη περίοδο, κρατώντας μια διαφορά 22 πόντων με σκορ 70-48. Στα τελευταία λεπτά ο Λούκα Μπάνκι προχώρησε σε πολλές αλλαγές, αλλά η ΑΕΚ κατάφερε να ανεβάσει κι’ άλλο την διαφορά στους 28 πόντους με 80-52. Η Ντιζόν στα τελευταία δευτερόλεπτα τουματς το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει, βάζοντας δυο καλάθια και να σχηματίσει το τελικό σκορ σε 80-56.

Η Βασίλισσα πραγματοποίησε μια ολοκληρωμένη και πολύ καλή εμφάνιση και κατάφερε να κάνει το 9-2 στις νίκες και να συνεχίσει να παραμένει στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα μαζί με την Χάποελ Ιερουσαλήμ, αφιερώνοντας παράλληλα τη νίκη της στον αδικοχαμένο φίλο της ομάδας, Αλεξέι.

Δεκάλεπτα: 14-15, 36-30, 62-39, 80-56

ΑΕΚ (Λούκα Μπάνκι): Τζέιμς 6, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 11 (2), Τσαλμπούρης 8 (1), Ματσιούλις 9 (2), Λαρεντζάκης 6, Μωραΐτης, Γκρίφιν 3 (1), Θίοντορ 5 (1), Σαντ-Ρος 7 (1), Γιαννόπουλος 3 (1), Χάντερ 22.

ΝΤΙΖΟΝ (Λοράν Λενιάμ): Βέμπερ 2, Αρσινάρ, Λελούπ, Χόλστον 5 (1), Εμεγκάνο 12 (1), Ουέιρ 11, Λουμ 8, Τσασάνγκ 8, Πίρσον 4, Ζουλιέν 6 (1).