15.1
08:59

Θετικός Κρίστιτσιτς!

Ο Σέρβος χαφ μπορεί να πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΚ μπαίνοντας στο τελευταίο 20λέπτο, αλλά τα δείγματα ποιότητας στο παιχνίδι του και η διάθεση να το οργανώνει ο ίδιος στη μεσαία γραμμή ήταν εμφανή για πρώτη εικόνα.

Όπως ήταν λογικό ο Μαρίνος Ουζουνίδης επέλεξε να μην ρίξει αμέσως στα βαθιά τον Νέναντ Κρίστιτσιτς αφήνοντας τον στον πάγκο στο ματς με τον ΠΑΣ Γιάννινα, για να του έδινε χρόνο συμμετοχής στο δεύτερο ημίχρονο, χωρίς να τον πιέσει απ’ την πλευρά του ιδιαίτερα.

Κάτι που έγινε, ρίχνοντας τον στον αγώνα στο τελευταίο 20λεπτο του ματς (στο 70ο λεπτό συγκεκριμένα), αντικαθιστώντας τον Τάσο Μπακασέτα. Η χρονική στιγμή που μπήκε στο ματς μπορεί να μην ήταν η κατάλληλη για να βγάλει κάποιος τα συμπεράσματα του για την παρουσία του Σέρβου χαφ στο ντεμπούτο του με την φανέλα της ΑΕΚ.

Όμως, κάποια πράγματα κάνουν «μπαμ» στο ποδόσφαιρο και δεν χρειάζεται να δεις μια ώρα παιχνιδιού για να κρίνεις αν ο άλλος έχει τα προσόντα να προσφέρει ή όχι. Κάτι τέτοιο ισχύει και στην περίπτωση του Νέναντ Κρίστιτσιτς, καθώς απ’ την στιγμή που μπήκε είναι λογικό να τραβήξει τα περισσότερα βλέμματα πάνω του.

Ο Σέρβος χαφ παρότι το ματς είχε τελειώσει με το σκορ στο 0-4 και τον ΠΑΣ Γιάννινα να πετάει ουσιαστικά «λευκή πετσέτα», ο ίδιος μπήκε με διάθεση να τρέξει και να οργανώσει το παιχνίδι της ΑΕΚ στα χαφ.

Κάλυψε χώρους, ζήτησε μπάλα, έκλεψε μπάλα, πίεσε και οργάνωσε το παιχνίδι της Ένωσης, άλλες φορές με επιτυχία, άλλες χωρίς. Ο Κρίστιτσιτς πραγματοποίησε ένα θετικό ντεμπούτο με την φανέλα της ΑΕΚ και μέσα απ’ την συγκεκριμένη εμφάνιση σηματοδότησε και τι θα δούμε στην πορεία απ’ τον ίδιο, όταν θα έχει βρει και τα πατήματα του.

Τα πρώτα δείγματα είναι θετικά, έχοντας πολύ καλή κοντινή και ψηλή μπαλιά, ψάχνει να βρει την κρυφή πάσα στην πλάτη της άμυνας, ζητάει μπάλα για να οργανώσει επίθεση από πίσω, ενώ δείχνει ένας αρκετά έμπειρος παίκτης με σωστές τοποθετήσεις όσο στην άμυνα, αλλά όσο και στην επίθεση.

Σίγουρα η πρώτη εικόνα της αγωνιστικής παρουσίας του Κρίστιτσιτς, είναι θετική, αλλά περισσότερα θα φανούν τις επόμενες αγωνιστικές, όταν θα βρίσκει τα πατήματα του και θα παίρνει περισσότερα αγωνιστικά λεπτά στα πόδια του.