14.1
22:04

Έπεσε μάχιμη η ΑΕΚ της Καρδιάς

Μία αρκετά καλή εμφάνιση επιφύλαξε η ΑΕΚ για τους αρκετούς οπαδούς της στον ντέρμπι με τον Ολυμπιακό, παρά την ήττα με 1-3 στα σετ, στο κλειστό γήπεδο του Μετς.

Το πρώτο σετ η Ένωση έδειξε πως μπορούσε να πετύχει κάτι καλύτερο από το σημερινό μάτς, δείχνοντας ανώτερη από τον Ολυμπιακό και έχοντας στην μεγαλύτερη διάρκεια τα ηνία του παιχνιδιού. Στο τέλος κατάφερε να κερδίσει και να πάρει κεφάλι στα σετ (25-23).

Στο δεύτερο σετ όμως δεν έδειξε την εικόνα του πρώτου και με τους Πειραιώτες εμφανώς  ανεβασμένους ηττήθηκε με… κάτω τα χέρια, καθώς κατάφερε να πάρει μόνο μία στιγμή το προβάδισμα με έναν πόντο. Σε αυτό το σημείο ο Ολυμπιακό ισοφάρισε το σκορ στα σετ (17-25).

Πιο συγκεντρωμένη εμφάνιση για την Ένωση στο τρίτο σετ όπου δεν άφησε να πάρει μεγάλη διαφορά ο ΟΣΦΠ και τον κόντραρε για ακόμα ένα σετ. Ο αντίπαλος όμως στάθηκε πιο τυχερός και έτσι κέρδισε με σκορ 20-25 και έκανε το 1-2 στα σετ.

Προσπάθησε η ΑΕΚ να ισοφαρίσει και να βγάλει αντίδραση στο τελευταίο, όπως φάνηκε σετ, όμως ο Ολυμπιακός έδειξε πιο έτοιμος για το ματς. Προς το τέλος του παιχνιδιού, οι κιτρινόμαυροι κατάφεραν να πάρουν ένα σερί πόντων κι να μειώσουν το σκορ, όμως το τελικό αποτέλεσμα δεν μπόρεσε να αλλάξει (18-25).

Τα σετ: 25-23, 17-25, 20-25, 18-25