12.1
18:22

Τρομερή ΑΕΚ με Θίοντορ και Τζέιμς

Εύκολη νίκη για τη Βασίλισσα με σβηστές μηχανές στο ΟΑΚΑ με εντυπωσιακό Τσαλμπούρη και πολύ καλή δουλεία στο ντεμπούτο του από τον Τζόρνταν Θίοντορ.

Την πρώτη της νίκη για το 2019 στο Πρωτάθλημα πέτυχε η ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ με σκορ 94-79 με εντυπωσιακό τρόπο και από πλευρά εμφάνισης και από σκορ. Οι παίκτες του Λούκα Μπάνκι είχαν τον απόλυτο έλεγχο και από νωρίς έφτασαν την διαφορά μέχρι και το +22, με τους Γκρίφιν και Τσαλμπούρη να ξεχωρίζουν. Ίδια καλή εμφάνιση είχε η ΑΕΚ και στο δεύτερο ημίχρονο με τον Θίοντορ να προσαρμόζεται στο ματς πετυχαίνοντας 11 πόντους, ενώ ο Τσαλμπούρης έκανε το καλύτερό του παιχνίδι με την ΑΕΚ,

Η Ένωση ξεκίνησε δυνατά με τον Τσαλμπούρη (3-0), ενώ στη συνέχεια ο Ματσιούλις έκανε το 6-0. Η Βασίλισσα συνέχισε το εντυπωσιακό ξεκίνημα με ένα 8-0 αναγκάζοντας τον τεχνικό του Κολοσσού να πάρει ταιμ αουτ, ωστόσο η Ένωση έπειτα έκανε το 13-0. Η ΑΕΚ χαλάρωσε με την ομάδα της Ρόδου να μειώνει στο 18-13 με τον Λούκα Μπάνκι να καλεί τάιμ αουτ προκειμένου οι παίκτες του να μη χάσουν τη συγκέντρωσή τους. Το σκορ κατέληξε 27-18.

Στην 2η περίοδο η Βασίλισσα έριξε τους τόνους της παρ’όλα αυτά κράτησε τα ηνία του αγώνα, ενώ μέχρι το 6ο λεπτό είχε πετύχει 6/10 τρίποντα. Ο Κολοσσός πέτυχε ένα σερι 9 πόντων χωρίς να απειλείται η Ένωση πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το σκορ 51-38.

Στο ξεκίνημα του 2ου ημιχρόνου ο Μαυροειδής πέτυχε το 51-40 με την ΑΕΚ να απαντά γρήγορα για το 53-40. Η Βασίλισσα έχασε ελάχιστα τη συγκέντρωση της, καθώς ο Κολοσσός μπόρεσε να μειώσει στο 57-48 με την Ένωση να κάνει πολλά και άσκοπα φαουλ. Μάλιστα, ο Θίοντορ κατάφερε να πετύχει το πρώτο του δίποντο, ενώ το σκορ έληξε στο 70-56 με την ΑΕΚ και πάλι να έχει διαφορά διψήφιου αριθμού.

Στην τελευταία περίοδο η Ένωση με το Γκρίφιν έκανε το 72-56 με τον Μαυροειδή να απαντά γρήγορα για τον Κολοσσό. Στα τελευταία λεπτά μάλιστα η Βασίλισσα πάτησε γκάζι, ενώ ο Τσαλμπούρης συνέχισε να είναι πολύ καλός όπως και στο πρώτο ημίχρονο και έφερε την ΑΕΚ και πάλι στο +17 (94-77), στο 1,5’ πριν το τέλος. Η ΑΕΚ πήρε το ματς με τελικό σκορ 94-79

Τα δεκάλεπτα:27-18, 51-38, 70-56, 94-79

ΑΕΚ: Τζέιμς 6, Ξανθόπουλος 4, Σάκοτα 11, Τσαλμπούρης 15(2), Ματσιούλις 7(1), Λαρεντζάκης 11(2), Μωραΐτης, Γκρίφιν 11(1), Θίοντορ 11(1), Σαντ-Ρος 3(1), Γιαννόπουλος 6(2), Χάντερ 9

Κολοσσός Ρόδου: Μπρόουνινγκ 23(1), Κάρτερ 3, Δημάκος 10(1), Ντιγκς 5, Μπιλλής, Αγγελάκος, Γεωργάκης, Τσούπκοβιτς 15(1), Μαυροειδής 14, Παπαδάκης 2, Πίνκστον 7