12.1
19:29

Νίκη στο ρελαντί για τους Μάγκες!

Οι Κιτρινόμαυροι χωρίς να ζοριστούν ιδιαίτερα και να ανεβάσουν ρυθμούς επικράτησαν με 32-17 του Άρη Νίκαιας εντός έδρας και ξεκίνησαν με το “δεξί” τις υποχρεώσεις τους για το 2019, αλλά και τον καθοριστικό δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος. Ντεμπούτο του Σελίμ Νταρσουλάντ με τα κιτρινόμαυρα.

Η ΑΕΚ και ο Άρης Νίκαιας ρίχτηκαν στην μάχη για την 12η αγωνιστική της Handball Premier, στην αίθουσα «Γ. Κασιμάτης» του ΟΑΚΑ, γνωρίζοντας οι άνθρωποι του Δικεφάλου ότι θα περάσουν ένα εύκολο απόγευμα, καθώς η διαφορά ποιότητας των δυο ομάδων ήταν απ’ την αρχή γνωστή και στα πρώτα λεπτά αποδείχτηκε εμφανή.

Η Ένωση όμως μπήκε δυνατά στο ματς χωρίς να δώσει περιθώρια στον Άρη Νίκαιας, με αποτέλεσμα στο πρώτο πεντάλεπτο να έχει ανεβάσει το δείκτη του σκορ στο 6-1, χάρη στα δυο γκολ του Μπάλαζ και του Ζαμπούνη, ενώ από ένα γκολ είχαν οι Παλεβίτσιους και Παπαδιονυσίου. Η εξέλιξη του ματς ήταν η ίδια, η ΑΕΚ έσβησε μηχανές με το που πήρε διαφορά, με αποτέλεσμα στο πρώτο τέταρτο του αγώνα να βρίσκεται το σκορ 12-6 και την ΑΕΚ στο +6 την διαφορά απ’ τον Άρη, παρότι στα τελευταία λεπτά είχε καταφέρει να ρίξει την διαφορά απ’ το -7 στο -5.

Οι Κιτρινόμαυροι συνέχισαν στο ίδιο μοτίβο μέχρι την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, καταφέρνοντας να προηγούνται με 17-8 επί του Άρη Νίκαιας, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με την διαφορά στο +9 υπέρ τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο χωρίς να ανεβάσει ιδιαίτερα την ταχύτητα της η ΑΕΚ, κατάφερε στα πρώτα πέντε λεπτά να ανεβάσει την διαφορά στο +13 με σκορ 21-8, καθώς εκμεταλλεύτηκε την ανυπαρξία του Άρη.

Η ομάδα της Νίκαιας απ’ εκεί και έπειτα αφυπνίστηκε και προσπάθησε να ρίξει την διαφορά, χωρίς να το καταφέρει ιδιαίτερα η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού με την μεγάλη διαφορά υπέρ της, ενώ με το συμπλήρωμα του πρώτου τέταρτου στο δεύτερο μέρος το σκορ ήταν στο 25-11 υπέρ των Κιτρινόμαυρων.

Στη συνέχεια η ΑΕΚ έριξε ακόμα περισσότερο τον ρυθμό, προχωρώντας ο Νίκος Γραμματικός σε αρκετές αλλαγές, βάζοντας μέσα και τον Σελίμ Νταρσουλάντ που πραγματοποίησε το ντεμπούτο του με την κιτρινόμαυρη φανέλα. Παρόλα αυτά ο Άρης δεν μπόρεσε να μειώσει με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να φτάσει την διαφορά ακόμα και στο +15.

Τελικά, οι Κιτρινόμαυροι κράτησαν στο ίδιο επίπεδο την διαφορά απέναντι στον Άρη Νίκαιας, καθώς επιβλήθηκαν με 32-17 και ξεκίνησαν με το «δεξί» το 2019, αλλά και τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος, που θα είναι και ο πιο καθοριστικός.