12.1
21:05

«Αέρας» οι Κοριτσάρες της ΑΕΚ!

Νίκος Κλεισαρχάκης

Με νίκη ξεκίνησε το 2019 και ολοκλήρωσε τον πρώτο γύρο της Pre League η γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ που επικράτησε του Πανιωνίου με 3-0 σετ.

Η “Ένωση” βρέθηκε μία ανάσα από το να χάσει το πρώτο σετ, όμως δείχνοντας τρομερά ψυχικά αποθέματα ανέτρεψε την εις βάρος της κατάσταση και έφτασε εν τέλει ως τη νίκη. Έτσι, οι “κιτρινόμαυρες” παρέμειναν κοντά στην κορυφή προετοιμάζοντας την… αντεπίθεσή τους εν όψει του δύσκολου δεύτερου γύρου.

Μουδιασμένα μπήκε στο παιχνίδι η ΑΕΚ, γεγονός που εκμεταλλεύθηκαν οι φιλοξενούμενες (1-3). Οι “κιτρινόμαυρες” μείωσαν σε 5-6, αλλά και πάλι ο Πανιώνιος πήρε διαφορά ασφαλείας (9-13), ανεβάζοντας τη διαφορά και στους 7 πόντους (9-16). Μετά το 10-18, η “Ένωση” μείωσε σε 12-18, ενώ στη συνέχεια έφτασε ως το 18-22, αναγκάζοντας τον αντίπαλο προπονητή να καλέσει τάιμ άουτ.

Η μικρή διακοπή δεν άλλαξε την κατάσταση, με την ΑΕΚ να μοιάζει ασταμάτητη, να ισοφαρίζει αρχικά σε 22-22 και να παίρνει και κεφάλι στο σκορ με 23-22. Ο Πανιώνιος ισοφάρισε σε 23-23, αλλά υπέπεσε σε λάθος στο σερβίς (24-23). Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να πάρει τον πόντο (24-24), αλλά έφτασε εκ νέου σε σετ πόιντ με την Τοτσίδου (25-24), με την Τέζα να γράφει το 1-0 στα σετ με άσσο (26-24).

Στο δέυτερο σετ, παρά το αρχικό 0-2 του Πανιωνίου, η ΑΕΚ “έτρεξε” σερί 10-1 (10-3). Οι φιλοξενούμενες έμοιαζαν να τα έχουν χάσει, τη στιγμή που η “Ένωση” με μία εντυπωσιακή Τοτσίδου έφτασε άνετα στο 25-15.

Όμοια κατάσταση επικράτησε και στο τρίτο μέρος, με την ΑΕΚ να έχει το πάνω χέρι σε όλη τη διάρκεια του σετ και να φτάνει στο 3-0 με 25-18.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ της ΑΕΚ την προσεχή Τετάρτη (16/01), όταν και φιλοξενείται στην Καλαμάτα από τον τοπικό Απόλλωνα στο πλαίσιο του Κυπέλλου Ελλάδος.

Τα σετ: 26-24, 25-15, 25-18.