07.1
23:32

«Απέδρασε» από την Ολυμπιάδα!

Σπουδαία νίκη πήρε η ομάδα ποδοσφαίρου σάλας της ΑΕΚ στην έδρα της Ολυμπιάδας με 3-2.

Οι “κιτρινόμαυροι” παρά τον δυνατό αντίπαλο, την μεγάλη αγωνιστική απραξία και το γεγονός ότι η Αγία Παρασκευή αποτελεί μία από τις πιο δύσκολες έδρες, κατάφεραν να μπουν με το δεξί στο νέο έτος και να φτάσουν στην 14η νίκη τους σε 16 αγώνες, στην Futsal Superleague. Η ΑΕΚ, έτσι, μείωσε εκ νέου τη διαφορά από την κορυφή στους 3 βαθμούς.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ΑΕΚ ξεκίνησε δυναμικά το παιχνίδι και κατάφερε να βρει νωρίς γκολ. Συγκεκριμένα, ο Ντάτης άνοιξε το σκορ, μόλις στο 5′, πετυχαίνοντας και το πρώτο “κιτρινόμαυρο” τέρμα το 2019. Η “Ένωση” προσπάθησε να βρει και δεύτερο γκολ, ωστόσο, οι γηπεδούχοι μετά από ώρα ήταν αυτοί που χαμογέλασαν, ισοφαρίζοντας στο 14′ σε 1-1. Οι δύο ομάδες δεν κατάφεραν να σκοράρουν, με το 1-1 να είναι το σκορ ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, οι “κιτρινόμαυροι” γνωρίζοντας ότι δεν έχουν πολλά περιθώρια για απώλειες, πίεσαν από το πρώτο δευτερόλεπτο. Η πίεση απέδωσε καρπούς, καθώς ο Μάνος με δύο γκολ στο 22′ και στο 25′ανέβασε το δείκτη του σκορ στο 1-3. Οι γηπεδούχοι επανήλθαν στο παιχνίδι, με γκολ στο 32′, βάζοντας… “φωτιά” στα τελευταία 8 λεπτά της αναμέτρησης. Παρά τις προσπάθειες των παικτών της Ολυμπιάδας, η ΑΕΚ διατήρησε το υπέρ της 3-2 μέχρι τέλους, πανηγυρίζοντας ένα πολύ σημαντικό “διπλό”.

Επόμενη αγωνιστική υποχρέωση για την ΑΕΚ, το ερχόμενο Σαββατοκύριακο (12-13/01) όταν και θα οριστεί ο εντός έδρας αγώνας με αντίπαλο τον Ερμή Ζωγράφου.

Ολυμπιάδα Αγ. Παρασκευής – ΑΕΚ 2-3