26.12
12:17

Κιτρινόμαυρος απολογισμός: Φουλ για το πρώτο!

Νίκος Κλεισαρχάκης

Ο απολογισμός του πρώτου μισού της σεζόν για τα τμήματα της Ερασιτεχνικής συνεχίζεται με την ομάδα Futsal της ΑΕΚ. Εκεί που φαίνεται να έχουν βάλει πείσμα να στεφθούν πρωταθλητές για πρώτη φορά στην ιστορία τους.

Ουσιαστικά το πρώτο μισό για του Αετούς έχει ολοκληρωθεί στον αγώνα με την Καλλιθέα στις 24 Νοεμβρίου, όμως μέχρι την διακοπή των Χριστουγέννων συνεχίστηκαν οι αγωνιστικές μέχρι και την 15η.

Πέρυσι έμειναν με την πικρία οι παίκτες της ΑΕΚ, καθώς τερμάτισαν πρώτοι στον βαθμολογικό πίνακα, αλλά αποκλείστηκαν στα play-offs από τον (μετέπειτα) Πρωταθλητή Δούκα. Πήραν όμως το… αίμα τους πίσω, αποκλείοντας τον από το Κύπελλο όπου στην πορεία το κατέκτησαν αλλά και στην νέα σεζόν κερδίζοντας το Super Cup.

Ως Κυπελλούχοι ξεκίνησαν την σεζόν, με στόχο το πρώτο πρωτάθλημα στην ιστορία τους και γιατί όχι και το πρώτο ντάμπλ! Μέχρι στιγμής η Ένωση βρίσκεται στην 2η θέση του πρωταθλήματος, με 3 βαθμού πίσω από τον Παναθηναϊκό, από τον οποίο και ηττήθηκε με 2-1, έχοντας παράπονα από την διαιτησία.

Η πορεία όμως προς τον μεγάλο στόχο συνεχίζει κανονικά, με την ΑΕΚ να έχει και την καλύτερη συγκομιδή γκολ (112) και τον Δημήτρη Θανασάη πρώτο σκόρερ του πρωταθλήματος (28). Ο Πρωταθλητής Δούκας έχει μείνει πίσω στην κούρσα του τίτλου με 35 βαθμούς, όμως όλα αυτά μικρή σημασία έχουν.

Ο Πρωταθλητής θα αναδειχθεί μέσω της διαδικασίας των play-off, όπου οι 8 πρώτες ομάδες του βαθμολογικού πίνακα θα παίξουν μονούς αγώνες, μέχρι τον μεγάλο τελικό. Εκεί θα κριθούν όλα, εκεί που θα πρέπει η ΑΕΚ να δείξει απόλυτη συγκέντρωση για να πετύχει αυτό που έχασε πέρυσι.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι Αετοί είχαν μία σημαντική απώλεια μέσα στην σεζόν, αυτή του Ούγκο Ραμάντα που είχε έρθει μετά βαΐων και κλάδων, έχοντας μεγάλη διεθνής εμπειρία. Ο Πορτογάλος αποχώρησε από την ομάδα, όμως η απουσία του δεν φαίνεται να επηρεάζει την απόδοση των Αετών που συνεχίζουν με… πατημένο το γκάζι.