22.12
17:30

«Οδοστρωτήρας» ΑΕΚ, πάτησε τον Φίλιππο

Κώστας Κοσικίδης

Η ΑΕΚ δεν ξεκίνησε καθόλου καλά το ματς με αποτέλεσμα ο Φίλιππος Βέροιας να το εκμεταλλευτεί και να πάρει γρήγορα-γρήγορα προβάδισμα τριών γκολ με σκορ 0-3. Η Ένωση έψαξε να βγάλει αντίδραση στο παιχνίδι της και το κατάφερε μειώνοντας αρκετές φορές στο ματς στο -2 απ’ την ισοφάριση.

Όμως, όσο περνούσε η ώρα οι Κιτρινόμαυροι ανέβαζαν στροφές αλλά και απόδοση και κατάφεραν στο πρώτο τέταρτο της αναμέτρησης να πάρουν για πρώτη φορά προβάδισμα στο σκορ με τον Μπάλαζ να ισοφαρίζει σε 7-7 αρχικά και μετέπειτα να κάνει το 8-7, ώστε να χτίσουν στη συνέχεια ένα σερί 10-1, κάνοντας το σκορ ημιχρόνου 18-9 για τους Μάγκες, έχοντας τον έλεγχο παιχνιδιού πλήρως στα χέρια τους.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ μπήκε με πατημένο το γκάζι και ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 23-9, με πολύ ωραίο χάντμπολ αλλά πάνω απ’ όλα με σωστό τρόπο παιχνιδιού. Ο Φίλιππος προσπάθησε να μειώσει αλλά χωρίς αποτέλεσμα καθώς με ένα νέο σερί 9-0 η Ένωση έφτασε τον δείκτη του σκορ στο 34-13.

Στα τελευταία δέκα λεπτά του αγώνα ο Νίκος Γραμματικός προχώρησε σε πολλές αλλαγές με αποτέλεσμα ο Φίλιππος Βέροιας να το εκμεταλλευτεί και να μειώσει την διαφορά στο σκορ, αλλά οι Μάγκες κατάφεραν στο τέλος να επικρατήσουν με 38-22 και να πάρουν μια εύκολη νίκη εντός έδρας, κλείνοντας με τον καλύτερο τρόπο τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος.